Batı Trakya Haber

BİRLİK Gazetesi Ses Getirdi! Verikios, Milletvekillerine Kol Kanat Gerdi!

"Milletvekillerinin durumu artık senin koruma ihtiyacına kalmışsa eğer, “vah vah vah Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumuna.”

Atina’nın Elefsina semtinde 1962 yılında doğdu. Kardak krizinde Filonun Ege denizi’ne açılma kararı haberini Pentagon’dan ilk veren gazeteciydi. Ayrıca askerliğini 1996 yılında donanmanın denizaltısında yaptı. Dimos Verikios Askeri ve polisiye röportajların Yunanistan’da zirvesinde olan isimlerden biriydi.

Uzun yıllardan bu yana Yunanistan’ın askeri ve polisiye röportajlarının zirvesinde olan Elefsinalı gazeteci, şimdilerde Alpha tv’nin ortaklarından biri olan deneyimli televizyoncu Dimos Verikios, BİRLİK Gazetesi’nin 3 Aralık tarihli haberinden anlaşılan çok rahatsız olmuş ve Milletvekilleri İlhan Ahmet, Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran’a deyim yerindeyse kol kanat germiş.

“Bayram değil, seyran değil, eniştem beni neden öptü?” deriz biz Türkler. Ama bir başka atasözümüz de şunu der, İt ürür, kervan yürür.”

Dimos Verikios’u uzun yıllardan beri bilirim. Aynı yaştayız, o da 1962 yılında doğdu, ben de 1962 yılında doğdum. Dolayısıyla aynı dönemin kızanlarıyız. Ama tabii ki aramızda büyük farklar var. O zengin bir aileden başkent Atina’nın çimento sokakalarında Varufakis ile aynı mahallede bir eli yağda bir eli balda büyüdü. BİRLİK Gazetesi’nin sahibi İlhan Tahsin ise, Rodop ilinin Narlıköy’ünde tozlu yollarında dünyaya geldi büyüdü.

O başkentli, ben ise köylü. O ayrımcılıklar görmedi, yaşamadı. 1967 Cuntası onun anasını ağlatmadı. Bizim Batı Trakyamızda çok analar ağladı, aileler bölündü gitti. Ardından 1974 geldi ve Türkiye’ye göç başladı. Ancak Verikios, Batı Trakya’daki Türk Azınlığa Yunan devleti tarafından yapılan ayrımcılıkları ilk ağızdan bilenlerdendir.

Yıllarca başkent Atina’da Savunma Bakanlığı Pentagon’un içinde görev yaptı, Yunanistan Emniyet teşkilatı’nın içinde bulunan bir gazeteciydi. Tüm haberleri ilk ağızdan o veriyordu. Haber doğrulama kaynakları İstanbul, Ankara’dan tutun da Yugoslavya savaşına kadar dayandığını bilirim. Küçük yaştan itibaren iyi bir araştırmacı gazetecidir.

Deneyimli Gazeteci Dimos Verikios 6 Aralık 2020 Pazar günü Eidiseis.gr haber portalında yayınladığı haber-yorumda, 3 Aralık 2020 Perşmbe günü BİRLİK Gazetesi’nin “Yazık! Sınıfta Kaldınız, Bu Kadar Mı Korkuyorsunuz? Kimden Ve Neden?” başlıklı haberini ele almış. Almamış olsaydı zaten şaşardım, bir yerlerden birileri aracılığıyla cevap verilecekti, ama ne zaman ve kimler tarafından yapılacaktı derken, Pazar sabahı nihayet Yunanistan’ın en deneyimli gazetecilerinden geldi. Başkasından cevap gelmesini zaten beklemiyordum. Batı Trakya’dan gelecek olanlar belli zaten, dedikodu ve çamur atma olacağını biliyorum ve onun için de ciddiye dahi almıyorum. Asıl mesele Atina’da yazılan çizilenler. Azınlığı da ilgilendiren yetkili ve etkili ağızlardan çıkacak olanlardır.

Verikios attığı başlıkta şunu ön plana çıkarmış: “Sadece Gümülcine’deki Türk Başkonsolosluğu’nun görüşlerini sunan azınlık gazetesi BİRLİK, Yunan Parlamentosunun azınlık üyelerine zorbalık yapıyor” başlığını atarak okuyucuya ve Yunan kamuoyuna sunmuş.

Ama Dimos Verikios’un kendisi, televizyon ve radyoda yaptığı sabah programlarında, Yunanistan’da hükümet veya muhalefet kanadında işine gelmeyeni ve “parayı veren düdüğü çalar” ilkesiyle hareket ederken Başbakan, Bakanlar, Genel Müdürler, Milletvekilleri, işadamları herkesi tam anlamıyla yerden yere vurmaktan geri kalmıyor.

BİRLİK Gazetesi’nin yazısında ise eski PASOK Fofi’nin şimdiki KİNAL Partisi’nin Rodop ili Milletvekili İlhan Ahmet, SİRİZA Partisi’nin Milletvekili Hüseyin Zeybek ve eski PASOK Fofi’nin şimdiki KİNAL Partisi’nin İskeçe ili Milletvekili Burhan Baran’a ne bir tehdid, ne bir küfür, ne de bir hakaret olmamasına rağmen, ülkemiz Yunanistan yargısı tarafından terör örgütü olarak ilan edilen Altın Şafak Partisi’ne mensup fanatik grupların, İskeçe’de Azınlığın seçtiği İskeçe Müftüsü Sayın Ahmet Mete üzerinden, Azınlığı hedef alan saldırıya sessiz kaldıklarının nedenini sorduk sadece, bu suç mudur? Bir Azınlık gazetecisi halkın merak ettiği ve ısrarla cevap beklediği yaşanan ciddi bir olayı Milletvekillerine sorması suç mudur? Anlayamadım…..  Zorbalık mıdır bu? Dimo!

Dimo! Haberi yarım yorumlamışsın, yakıştıramadım sana. BİRLİK Gazetesi’nin haberinin devamında, size, sana ve senin gibi olan tüm Yunan gazetecilerine ve Yunanistan basınına da sorularım vardı, buna hiç yer vermemişsin, değinmemişsin. NEDEN Kİ? Hesabına gelmiyor tabii ki de. O zaman sen de güdümlüsün, sen de birilerinin borazancısısın! Bir sistemin arka bahçesisin demek ki. Bak, İskeçe’deki Azınlığa yapılan saldırıyı sen de yazamadın!

Dimo Verikio, kusura bakma. Haberci cesur olur, olmak zorundadır. Yazık! Seni zirvede ve bağımsız bir gazeteci sanırdım, ama malesef “yetiştiğin koridolarların” halen etkisi ve yetkisi altında olduğunu gösterir gibisin, eğer öyle değilse o zaman ispat edersin olur biter. Aklımda soru işaretleri kalmaz!

Son olarak, bahsekonu adı geçen Milletvekillerinin durumu artık senin koruma ihtiyacına kalmışsa eğer, “vah vah vah Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumuna” demek istiyorum.

Harman yeri Atina değil, harman yeri BATI TRAKYA’DIR!!! Batı Trakya Türk toplumunu Atina’ya kabul etmiyorsunuz, sorunlarını dinlemiyorsunuz, muhatap almıyorsunuz, nasıl hesap sorsun ki? o zaman hesap sorma yeri de doğal olarak Batı Trakya’dır.

TABİİ Kİ DE SORACAĞIZ VE SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ. ONLAR DA CEVAPLAYACAKLAR! EĞER AZINLIĞIN HAKLARINI SAVUNUYOR VE AZINLIKLA BİRLİKTE HAREKET EDİYORLAR İSE.

İSKEÇE’DE TÜRK AZINLIĞA YAPILAN SALDIRIYI NEDEN KINAMADINIZ?

SORU ÇOK BASİT! KIZMANIZA, ALINMANIZA GEREK YOK! RAHAT OLUN, HALK SORUYOR HALKKKK!!!! MESELE İLHAN TAHSİN MESELESİ DEĞİL, MESELE AZINLIK MESELESİ.

OLAYI SAPTIRMAYIN! HELE HELE ÖRTBAS ETMEYE ASLA KALKMAYIN. CİDDİ OLUN!

AZINLIK İSKEÇE’DEKİ OLAYI KINAMANIZI BEKLİYOR! BİZ DE KINAMALARINIZI SABIRSIZLIKLA YAYINLAMAYI TABİİ Kİ DE.

Şimdilik bu kadar Dimo Verikio….

 

HABERİN YUNANCASI AYNEN   

Μπούλινγκ στους μειονοτικούς βουλευτές από τη μειονοτική εφημερίδα BIRLIK – Γράφει ο Δήμος Βερύκιος

Πηγή: BIRLIK

Κυριακή, 06 Δεκεμβρίου 2020 – 12:55

 

Η εφημερίδα, που εκφέρει αποκλειστικά τις απόψεις του τουρκικού προξενείου της Κομοτηνής, τους κατηγορεί ανοιχτά και με άκρως επιθετικούς χαρακτηρισμούς ότι δεν προωθούν τις θέσεις της μειονότητας -εννοώντας της Τουρκίας- αλλά των κομμάτων με τα οποία εκλέχτηκαν!

Μπούλινγκ στους μειονοτικούς βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου κάνει η μειονοτική εφημερίδα BIRLIK που εκφέρει αποκλειστικά τις απόψεις του τουρκικού προξενείου της Κομοτηνής.

Τους κατηγορεί ανοιχτά και με άκρως επιθετικούς χαρακτηρισμούς ότι δεν προωθούν τις θέσεις της μειονότητας -εννοώντας της Τουρκίας- αλλά των κομμάτων με τα οποία εκλέχτηκαν.

Τους χαρακτηρίζει «αποτυχημένους», «φοβητσιάρηδες» και πολιτικά «κουτοπόνηρους», που με την «απαθή στάση» τους αποδεικνύουν ότι «δεν είναι μέλη της τουρκικής μειονότητας».

Τους επιτίθεται ότι δεν στέκονται δίπλα στην μειονότητα, δεν ανοίγουν το στόμα τους για τα επίμαχα θέματα που αφορούν τις σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας και ότι το μελάνι των στυλό τους παραμένει παγωμένο και δεν έχουν γράψει ούτε «δύο γραμμές», εννοώντας -εμμέσως πλην σαφώς-για τα όσα συμβαίνουν αυτή την περίοδο κατά την διάρκεια της ελληνοτουρκικής έντασης, διαχωρίζοντας -προφανώς-  την θέση τους από τα κόμματα με τα οποία εκλέχτηκαν.

Τους προβοκάρει ότι με θρησκευτική ευλάβεια επιδεικνύουν σεβασμό στην πολιτική και θρησκευτική ηγεσία των Αθηνών, δημοσιεύοντας φωτογραφία με τον μειονοτικό βουλευτή Ροδόπης (ΚΙΝΑΛ) Αχμέτ Ιλχάν να φυλάει το χέρι του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου.

Τους εκβιάζει απροκάλυπτα ότι δεν θα εκλεγούν ξανά στις περιφέρειες τους!

Πιο συγκεκριμένα:

Τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Χουσεΐν Ζεϊμπέκ κατηγορεί η BIRLIK ότι απέδειξε ότι δεν μπορεί να εκπροσωπήσει τις «καρδιές της τουρκικής μειονότητας» στην Δυτική Θράκη. Τον κατηγορεί ότι ενώ ασχολήθηκε με τα αγριογούρουνα που προκαλούν καταστροφές στην μειονοτική περιοχή της Ξάνθης δεν κατήγγειλε στο κοινοβούλιο τις επιθέσεις της “Χρυσής Αυγής” κατά της μειονότητας. Τον κατηγορεί επίσης ότι «έχυσε την καρδάρα με το γάλα», καθώς ως μέλος της κοινοβουλευτικής επιτροπής για την Παιδεία δεν παρενέβη και συμφώνησε με τα μέτρα που έλαβε το υπουργείο Παιδείας στα σχολεία για την αντιμετώπιση της πανδημίας αναβάλλοντας τις εκλογές των συμβουλίων στα μειονοτικά σχολεία !

Τον βουλευτή του ΚΙΝΑΛ Ιλχάν Αχμέτ τον κατηγορεί η Birlik ότι και αυτός φοβήθηκε να τα βάλει με την «Χρυσή Αυγή» και δεν αποκάλυψε τη θέση του για την απειλή και την επίθεση που δέχονταν η «τουρκική μειονότητα» από την τρομοκρατική οργάνωση της Χ.Α. Η εφημερίδα τον κατηγορεί  μάλιστα για «μεταλλική κόπωση», διότι δεν έγραψε «δύο γραμμές» κατά της «Χρυσής Αυγής», για να συμπεράνει ότι «δεν μπορούσε να γράψει» λόγω φόβου. Μάλιστα η BIRLIK αποκαλεί τον Iλχάν Αχμέτ «κουρασμένο σίδηρο» που βαίνει προς συνταξιοδότηση, προεξοφλώντας ότι στις επόμενες εκλογές θα τον «μαυρίσουν» οι νέοι της μειονότητας.

Για τον δεύτερο βουλευτή του ΚΙΝΑΛ Μπουρχάν Μπουτάν, που εκλέγεται στην Ξάνθη, γράφει η BIRLIK  ότι είναι απογοητευμένη, διότι τουλάχιστον απ’ αυτόν περίμενε μια πιο αντρίκια και σθεναρή στάση υπέρ της μειονότητας. «Περιμέναμε -γράφει- τουλάχιστον αυτός να ανοίξει το στόμα του και εμείς να κλείσουμε τα μάτια μας και να κρατήσουμε σφιχτά τα δελτία τύπου και τις ερωτήσεις του στο ελληνικό κοινοβούλιο που αντιτάσσεται σε αυτήν την προσβολή, η οποία είναι σοβαρή για τη μειονότητα. Κάναμε  λάθος να περιμένουμε κάτι τέτοιο από τον Μπουρχάνεϊ Μπουράν. Όμως το κατάλαβα έστω και αργά και αυτό είναι καλό».

Haberin devamını oku

Bir Yorum

  1. Tebrik ediyorum,durmak yola devam bizler bu yola bas koyduk.sizlerin sayesinde bu çamurun ayaklarını titremeye devam.Mobing yok sadece yalnız ve yalniz haklı olarak vekillerimize şişkinlerini sormuşsun. Hakli olara çünkü onlara oylar çamurlardan dan azinlikten geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu