Yunanistan Haber

“Bingazi’de Bir Yunan Konsolosluğunun Hizmet Vermesi Üzerinde Mutabık Kaldık”

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Salih ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Aguila Saleh ile görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Hafter’e bağlı Tobruk Meclisi Başkanı Akila Salih ile görüşmesinde başta Türkiye olmak üzere bütün yabancı güçlerin Libya’dan çıkması gerektiğini belirtti ve Türkiye’nin Libya müdahalesini “işgal” olarak değerlendirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Aguila Saleh ile görüşmek üzere bugün acilen Libya’nın liman kenti Tobruk’a gitti. Bakan Dendias, Akila Salih ile yaptığı görüşme sonrasında şu açıklamayı yaptı:

“Bingazi’de Bir Yunan Konsolosluğunun Hizmet Vermesi Üzerinde Mutabık Kaldık”

“Bugün, burada Libya’da, Libya gerçeğinde seçilen tek kurumun başkanı olan Libya Parlamentosu Başkanı Akila Salih’i, Yunanistan ziyaretçimizi ziyaret etmekten mutluluk duydum.

Berlin Süreci’ni öngören Libya kriziyle ve Mısır Cumhurbaşkanı Al-Sisi’nin çok ilginç girişimiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda hemfikir olma fırsatımız oldu. Aguila Saleh ile yarının Libya’sındaki gerçekler tüm yabancı güçlerin uzaklaştırılmasını öngörüyor ve biz de mutabık kaldık. Bu barış ve istikrar için bir ön koşuldur.

Yunanistan, denizde “Barış” operasyonuna katılarak bu yönde yardımcı oluyor ve daha da fazla yardım etmeye hazırdır. Başkan Macron’un dün söylediği gibi, Türkiye’nin bugün Libya’da olanlar için tarihi bir sorumluluğu olduğunu kabul ettiğimizi de açıkça belirtmeliyim. Paralı askerlerin Suriye’den transferi ve silah ambargosunun ihlali, Türkiye’nin pozisyonunu ağırlaştıran unsurlardır. Daha önce söylediğim gibi tarihsel sorumluluklar yaratılıyor.

Yunanistan’ın Libya ile ilişkilerinin geleceğini konuştuk. Bingazi’de ticareti kolaylaştıracak bir Yunan Konsolosluğu’nun hizmet vermesi üzerinde mutabık kaldık. Libya, Türk ürünlerini Avrupa ve hatta Yunan menşeli ürünlerle değiştirmek istiyor.

Ayrıca, Yunanistan ve Libya arasındaki deniz sınır bölgelerinin belirlenmesi, elbette, Sarraj-Türkiye mutabakat zaptını oluşturan  yasadışı bağlamında değil, ancak uluslararası hukuk çerşevesinde, 2010 yılında Yunanistan ve Libya arasındaki görüşmelerin devamının olmasını konuştuk.

Ve tabii ki, Libya Parlamentosu Başkanına, Yunan Parlamentosu Başkanı Kostas Tasulas’ın Yunan Parlamentosu’ndaki Yunanistan-Libya Dostluk Komitesini yeniden çalıştırma kararını duyurmaktan mutluluk duydum.”

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu