Yunanistan Haber

“Benim Emrimle Ülkemize Girişlerine İzin Verilmedi”

"Yunan mevzuatı hükümleri uyarınca Galatasaray kafilesi hızlı bir tanı testinden geçmeyi reddetti."

Yunanistan Sivil Koruma ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias tarafından bu akşam geç saatlerde yapılan yazılı açıklamada, Galatasaray kafilesinin Yunanistan’a girişte Rapid Test yapmayı redettiği için kendisinin emriyle Yunanistan’a girişlerine izin verilmediği belirtiliyor.

 “Benim Emrimle Ülkemize Girişlerine İzin Verilmedi”

Yunanistan Sivil Koruma ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias tarafından, Sivil Koruma sitesinde yayınlanan bir duyuruda, “Galatasaray ülkeye giriş için yasa gereği hızlı bir Rapid Test yaptırmayı reddetti, girişine izin verilmedi ve ayrıldı” açıklaması yapıldı.

İlgili duyuruya göre, yarın 13/7 olarak planlanan Olimpiakos ve Galatasaray takımları arasındaki dostluk maçı, ülkemizde onaylanmış giriş protokolüne sahip uluslararası bir etkinlik kapsamında gerçekleşmiyor. Bu nedenle, Galatasaray kafilesine girişi için JM 2978 / t.B ‘7-7-2021’de sağlananlar uygulanır ve uyruğu ne olursa olsun tüm Yunanistan’a seyahat edenlerin ve ülkeye giriş yapan, PCR yöntemiyle numune alma laboratuvar testine veya bir sağlık algoritması temelinde hızlı koronavirüs antijen tespiti covid 19 (hızlı test) kullanılarak teste tabi tutuluyor.

Galatasaray örneğinde, PLR QR kodu gelen herkes için zorunlu bir hızlı test gösterdi. Sivil Koruma, Türk kafilenin fazla beklemeye maruz kalmaması düşünülerek, ek mürettebat olması için mekanizmayı etkinleştirdi, ancak mevcut Yunan mevzuatı hükümleri uyarınca Galatasaray kafilesi hızlı bir tanı testinden geçmeyi reddetti.

Reddettikleri için benim emrimle, kafilenin ülkemize girişlerine izin verilmedi.

Yunanistan’da ve özellikle Sivil Korumanın kontrol işlemlerinde halk sağlığını uyaran konularda yasaların uygulanması vazgeçilmezdir. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’da hem ülke sakinleri hem de ziyaretçileri için insan haklarına tamamen saygı duyulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish