Video Haber GenelYunanistan Haber

Belediye Başkanları “Açılmasın” Derken, Esnaf “Açılsın” Diyor!

Dedeağaç esnafı Türkiye ile sınır kapılarının Kurban Bayramı öncesinde açılmasından yana.

Dedeağaç esnafı Türkiye ile sınır kapılarının Kurban Bayramı öncesinde açılmasından yana.

DMT Eyaleti Belediye Başkanları Yunanistan-Türkiye sınır kapıları (Kastanies-Pazarkule, Kipi-İpsala) “açılmasın” derken, kara kara düşünen ve dükkanlarının boşluğundan yakınan esnaf çareyi bir an önce kapıların açılması ve Türk turistlerin Kurban Bayramı’nda bölgeye gelmelerini bekliyor.

Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi Belediye Başkanları Yunanistan-Türkiye sınır kapılarının (Kastanies-Pazarkule, Kipi-İpsala) Yunan vatandaşlarına kapatılması yönünde ortak bir bildiri yayınladı.

Telekonferans aracılığı ile yapılan toplantıya Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin de katıldı. Ancak BİRLİK Gazetesi’ne kısa bir değerlendirmede bulunan başkan Önder Mümin, toplantı esnasında Bulgaristan sınırları ile ilgili konuların ele alındığını, sonradan yayınlanan ortak bildiride yer alan Türkiye sınır kapıları ile ilgili açıklamadan da haberi olmadığını söyledi. Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin ise toplantıya katılmadı.

6 Temmuz 2020 tarihinde telekonferans aracılığı ile yapılan toplantıya katılan Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ndeki Belediye Başkanları, bölgedeki sınır kapılarının kapatılması konusunu görüştü. Toplantıda hükümetin DMT Eyalet bölgesinde hizmet veren sınır kapılarından turistlerin ülkeye girişine izin verilmemesi kararı masaya yatırıldı ve görüşüldü.

Toplantının sona ermesiyle de ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride, Yunanistan’a Balkan ülkelerinden gelen turistlere sadece Promahona sınır kapısının kullanılmasının mantıktan uzak bir karar olduğu belirtildi.

Açıklamanın en ilginç noktası da, ayrıca Yunanistan vatandaşlarının Bulgaristan ve Türkiye’ye gidip gelmelerine izin verilmesinin de hiçbir sağlık mantığına sığmadığına vurgı yapılıyor.

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ndeki Belediye Başkanları yayınladıkları ortak bildiride, hükümetten taleplerini şöyle sıraladı:

TALEPLER

Mevcut durum gereği Kastanies sınır kapısı kapalı kalmaya devam etsin.

Özel durumlar haricinde Yunan vatandaşlarının Kipi sınır kapısından ülkeden çıkış yapmaları yasaklansın.

Nimfea sınır kapısı derhal açılsın ve Bulgaristan’la olan diğer sınır kapıları da aşamalı olarak açılsın.

Eyaletteki sınır kapılarına EODY ekipleri veya alternatif olarak askeri sağlık ekipleri yerleştirilsin.

Eyalet genelinde zarar gören işletmelere bir an önce maddi destek sağlansın.

Gelirlerde yaşanan gerileme nedeniyle eyaletteki 22 Belediyeye acilen maddi destek sağlansın.

Tarım işçilerinin, işveren belgesiyle birlikte sınırlardan serbestçe geçişine izin verilsin.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu