Batı Trakya Haber

“Batı Trakya’nın Kalkınması İçin Somut Önerilerimizi Komisyon’a İlettik”

ABTTF, Güney Tirol’ün kalkınma modeli ve programının incelenmesi önerisinde bulundu.

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz gemi, bu ülkede yaşayan herkes aynı gemide yaşamlarını sürdürenlerdir. Geminin herhangi bir noktasında bir çatlak, kırık olması halinde zaman içerisinde tüm gemi batacaktır.”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya’da ekonomik kalkınma için tarım, hayvancılık, sanayi, turizm ve bölgesel yönetim alanlarına ilişkin önerilerini Trakya Kalkınma Komisyonu’na iletti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in önerisiyle 16 Temmmuz 2020’de Yunanistan Meclisi’nde oluşturulan partiler arası Trakya Kalkınma Komisyonu’nun https://epitropithrakis.gov.gr/i-epitropi/ linki üzerinden 31 Ekim 2020’ye kadar yürüttüğü halka danışma sürecine katılan  ABTTF, Yunanistan’ın ve Avrupa’nın en geri kalmış bölgelerinden biri olan Batı Trakya’da bölgenin coğrafi, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı göz önüne alınarak bölgeye özel bir kalkınma modeli ve programı oluşturulmasını istedi, bölgesel ekonomik kalkınma için somut öneri ve  taleplerini Komisyon’a iletti. Farklı iş kollarının teşvik ederek alternatif üretim ve yatırımlar yapılarak bölgesel kalkınma modeli uygulayan İtalya’nın Güney Tirol bölgesini örnek gösteren ABTTF, Güney Tirol’ün kalkınma modeli ve programının incelenmesi önerisinde bulundu.

Yıllardır ekonomik ve finansal krizin getirdiği hayati zorluklarla yaşayan bir ülke olarak COVID-19 pandemisi nedeniyle tüm dünya ülkelerinde olduğu üzere ekonomik durgunluk ve bunun getirdiği diğer ekstra zorluklar ile mücadele ettiklerini belirten  ABTTF, bu zorlu koşullar altında bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla atılacak her adımda Batı Trakya Türk toplumunun da dikkate alınmasını istedi. Uzun yıllardır çeşitli sebeplerle genel ve  özel ihtiyaçları göz ardı edildiği için dengeli bir gelişmenin sağlanamadığı  Batı Trakya’da eşit ve dengeli kalkınma için bunun öncelikli koşul olduğunu söyleyen ABTTF, aksi durumda uzun vadede dengeli bir kalkınmanın sağlanmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

Batı Trakya’nın bölgesel  kalkınması için somut önerilerimizi Komisyon’a ilettik.”

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “ABTTF olarak Batı Trakya’nın bölgesel  kalkınması için somut önerilerimizi Komisyon’a ilettik. Tüm iyi niyetimizle her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu ifade ederek Komisyon Başkanı Dora Bakoyanni’ye ve  Komisyon üyelerine Eylül ayı başında birer mektup da yazmıştık. Bu mektuba herhangi bir cevap almadık, ancak Yunan basınında çıkan haberde gördüğümüz üzere Komisyon’a yazdığımız mektup basına sızdırıldı ve ABTTF olarak aşırı sağcı basının hedefi haline  geldik. Birkaç  gün önce komisyondaki konuşmasında Batı Trakya Türk toplumunu ‘tehdit’ unsuru olarak gören iktidar milletvekili Evripidis Stilyanidis’in açıklaması ile ilgili yaptığımız basın bildirisi de aşırı sağcı basında yer aldı, Stilyanidis’i hedef göstermekle itham edildik.

Oysa ABTTF olarak başından beri Trakya Kalkınma Komisyonu’nun iyi niyet ve samimiyete dayalı bir platform olması temennisiyle hareket ettik, Komisyon’a ilettiğimiz mektup ve önerilerimizde bunu açıkça ortaya koyduk. Komisyon’a ilettiğimiz görüşte şöyle dedik: ‘Ülkemiz gemi, bu ülkede yaşayan herkes aynı gemide yaşamlarını sürdürenlerdir. Geminin herhangi bir noktasında bir çatlak, kırık olması halinde zaman içerisinde tüm gemi batacaktır.’ Bugün gelinen noktada Batı Trakya Türk toplumunu dışlayan, onu tehdit olarak gören açıklamalar yerine bölge halkı olarak Komisyon’a somut öneriler sunup bölgenin kalkınması için hep birlikte çabalamalıyız. Yoksa Batı Trakya Türk toplumuna karşı ayrımcı düşünce yapısının komisyonun çalışmalarına egemen olması halinde komisyonun raporu da Batı Trakya Türkleri için sonuç bakımından maalesef yok hükmünde olacaktır.”dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish