Batı Trakya Haber

Batı Trakya’daki Türk Azınlığı Tanıttı ve Sorunları Anlattı

Genç ABTTF, “Hayatımın Hikayesi” konulu YEN Semineri’ne katıldı, Batı Trakya’daki Türk Azınlığı anlattı.

Genç ABTTF, “Hayatımın Hikayesi” konulu YEN Semineri’ne katıldı, Batı Trakya’daki Türk Azınlığı anlattı.

Nihan Ayan, Batı Trakya Türk toplumunu ve ABTTF’yi tanıtarak, Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı sorunlar ile ilgili diğer katılımcıları bilgilendirdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) gençlik örgütü Genç ABTTF, Avrupa Milletleri Gençliği (YEN)‘nin 1-5 Eylül 2021 tarihlerinde Fransa’nın Strazburg şehrinde Avrupa Konseyi Avrupa Gençlik Vakfı’nın katkılarıyla düzenlediği “Hayatımın Hikayesi” başlıklı seminere katıldı. Seminere Genç ABTTF’den Nihan Ayan katıldı.

Slovakya’daki Macarlar, İtalya’daki Slovenler, İsviçre’deki Romanlar ve Lorraine’deki Alsaslılar ve Yunanistan’daki Batı Trakya Türklerinin katıldığı seminerin ilk gününde Strazburg Avrupa Gençlik Merkezi, Avrupa’nın birçok farklı ülkesinden gelen azınlık gençlik kuruluşlarının temsilcilerine hitaben açılış konuşması yaptı.

Konuşmanın ardından katılımcılar, Polonya ve ABD’den gelen eğitmenler ile “Kimliğim”, “Azınlığım Hakkında Hikayeler” konu başlıklı atölye çalışmaları için gruplara ayrıldı. Azınlıkların kendi kimliklerini tanımlama süreci, anlatı kimliği, stereotipler ve ayrımcılık gibi konuların ele alındığı seminerde kimliği tanımlama ve eğitim kapsamında katılımcılar kendi kimlikleri hakkında söyleşiler gerçekleştirdiler.

Atölye çalışmalarının ardından düzenlenen Azınlıklar Pazarı’nda katılımcılar mensubu oldukları azınlıkları ve kuruluşu tanıtan sunumlar yaptılar. Genç ABTTF’den Nihan Ayan, Batı Trakya Türk toplumunu ve ABTTF’yi tanıtarak, Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı sorunlar ile ilgili diğer katılımcıları bilgilendirdi.

Seminerin ikinci gününde kritik düşünce üzerine temel teorileri inceleyen katılımcılar, gruplara ayrılarak azınlıkları ile ilgili medyada yer alan makaleleri incelediler, haberin doğruluğunu tescil eden çalışmalar yürüttüler.

Seminerin son gününde ise “Stereotipler ve Ayrımcılık” konu başlıklı atölye çalışmasında Nihan Ayan, Batı Trakya Türk toplumuna karşı kalıplaşmış düşünceler ve önyargılar nedeniyle uzun yıllardır Batı Trakya Türk toplumunu bu stereotipler nedeniyle yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu