Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da Tren Yolu Canlandı Ama Ne Taşıyor?

Evet, tren yolu canlandı ama ne taşıyor? Kesin olan birşey varsa o da umut ve güzel bir gelecek taşımıyor.....

Dedeağaç bölgesindeki siyasiler tren yolunun ABD tarafından silah, tank top taşıması ile ilgili yeniden canlanmasını bir başarı olarak halka sunmaya çalışırken, halk tren yolunun ticaret amaçla değil savaş makinelerinin taşınmasına tepki gösteriyor.

Siyasilerin dediği gibi bunun bölge için bir kalkınma değil, bir felaket olacağını ileri süren bölge halkı, Amerikalıların bir an önce bölgeden uzaklaşması için gösteri yaptı.

Evros’ta yaşayan ve iş arayanlar için, Evros’ta yaşayan ve gelişmeyi bekleyenler için, tank taşıyan trenlerin imajı göz ardı edilemez. İşsiz dolaşan birçok genç, bu günlerde Dedeağaç’ta tren raylarında ticaret ve kalkınmanın çarkları değil, Amerika’nın gittiği bölgelere huzursuzluk, savaş kan ve gözyaşını götürdüğünü savaş makinelerinin tekerlekleri dönüyor.

Merkez Atina ise bölgedeki kalkınmadan bahsediyor. Tabii ki bu rüya kendilerine ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt tarafından o kadar iyi hazırlanmış bir senaryo ile anlatılılıyor ki, inanmamak elde değil.

Yıllarca Dedeağaç limanında batık halde olan bir platform Amerika’nın çerez parası ile çıkarıldı, liman temizlendi ve kullanılacak hale geldi. Ancak ilk olarak bu limanı yine ABD kullandı ve kullanmaya devam ediyor.

Şimdi de bölgede demiryolu canlandı reklamı yapılıyor. Evet, demiryolu canlandı da ne taşıdığına bakmak gerekir. Ancak tek bir gerçek var ki bu da er veya geç ortaya çıkacak, ABD Batı Trakya bölgesine kalkınma değil, bölgedeki göçün hızlanmasını, gençlerin bölgeden kaçışını hızlandıracak.

Evet, tren yolu canlandı ama ne taşıyor? Kesin olan birşey varsa o da umut ve güzel bir gelecek taşımıyor…..

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish