Yunanistan Haber

Batı Trakya’da Camiler Kapalı, Metropolit Kiliseleri Açtı

“İsa’nın bedeni bizi zırhlı yapıyor” dedi ve Kiliseleri açtı.

Batı Trakya’da Camiler kapalı, İskeçe Metropoliti ilginç bir gerekçeyle Koronavirüse rağmen “İsa’nın bedeni bizi zırhlı yapıyor” dedi ve Kiliseleri açtı.

İskeçe Metropoliti Pandeleimon’dan çok tartışılacak bir karar. Batı Trakya’da tüm Camiler kapalı, Müslümanlar Yunan devletinin aldığı Koronavirüs yasaklarına uyarak kuralları harfiyen yerine getirirken, İskeçe Metropoliti Pandeleimon, Koronavirüs yasağı tedbirlerine rağmen hristiyanları kiliselere davet ediyor.

Metropolit Pandeleimon açıklamasında, devam eden Koronavirüs yasağı tedbirlerine rağmen Kiliselerin 14 Aralık tarihine kadar açık kalacağını söyledi.

Yunan basınında bu sabah çıkan habere göre, İskeçe Metropoliti Pandeleimon İskeçe ilindeki Kiliselerde görevli tüm papazları davet ederek Kiliseleri ibadete açmalarını söylediği belirtiliyor.

Metropolit Pandeleimon “Bu kararı verdim, çünkü Aralık’ta çok yortu var. İnsanlar bu karantina döneminden psikolojik problemlerle çıkmasın” diyor ve dua edip bir araya gelmeleri gerektiği için Kiliselerin açılması kararını bu sözlerle savunuyor.

Metropolit Pandeleimon açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor:

“Elbette fiziksel sağlıkla ilgileniyoruz, ama ruh sağlığıyla da ilgilenmeliyiz. İnsanları kapatmanın zorluğu, köylerden çok şehirlerde yatıyor. Köylerde yer evleri var, avlular var, biri dışarı çıkacak, bahçesine gidecek, tarlasına gidecek ve böylece vakti geçecek. Ama 5-6 kişilik bir aile 60-80 metrekarelik bir apartman dairesinde yaşadığında ve dinamizmiyle çocuklar, gençler vb. olunca iç problemlerin oluştuğunu anlıyorsunuz. Bu yüzden insanların ruh sağlığıyla da ilgilenmeliyiz. Yani bu karantina döneminden psikolojik problemlerle çıkmayalım.

İsa’nın bedeni ve kanı bizi Koronavirüsten koruyan tek şeydir, aynı zamanda herhangi başka hastalıklardan da koruyor. Kutsal Tapınaklar tüm gün açıktır. Her Hıristiyan mumunu yakmaya, ibadete, bugün Aziz Sava’ya, yarın Aziz Nikolaos’a, gelecek hafta Aziz Anna’ya gidebilecek. Bu günleri kutlayan birçok insan var. Aziz’in ikonuna gidip ibadet edebilirler, mumlarını yakabilir, 5-10 dakika oturabilir ve dua edebilirler.”

Haberin devamını oku

4 Yorum

      1. Evladım evladım sen ilk evvel O’ ile yazmayı değil Ö ile yazmayı öğren. Hem İlk önce insan ol. Coronayı Yunanlılara çağıracak kadar alçak ve gaddar olma onlarda insan lakin senin insanlıktan nasibin yok anlaşılan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu