Yunanistan Haber

Batı Trakya’da Bayraklar Yarıya İndirilecek, Çanlar Matem Çalacak

Dimetoka, Sofulu ve Kumçiftliği kasabasında kiliselerde bayraklar yarıya indirilecek, çanlar gün boyunca matem şeklinde çalacak.

Dimetoka, Sofulu ve Kumçiftliği kasabasında kiliselerde bayraklar yarıya indirilecek, çanlar gün boyunca matem şeklinde çalacak.

24 Temmuz tarihinde İstanbul’da Aya Sofya’da kılınacak ilk Cuma namazı nedeniyle Batı Trakya’nın Dimetoka, Sofulu ve Kumçiftliği kasabasında kiliselerde bayraklar yarıya indirilecek, çanlar gün boyunca matem şeklinde çalacak. Karar Dimetoka (Didimotiho), Sofulu (Sufli) ve Kumçiftliği (Orestiada) Metropoliti Damaskinos tarafından açıklandı.

Damaskinos yaptığı açıklamada, “Batı ve Doğu susuyor, çünkü çıkarları var, bizi bir kez daha sattılar” diyerek tepkisini koydu.

Metropolit Damaskinos açıklamasında şu ifadelere yer veriyor: “Komşu ülkenin lideri 86 yıl sonra Aya Sofya’yı tekrar camiye dönüştürmesi, Aya Sofya’nın temsil ettiği değerlerle büyüyen hepimiz için bir hakaret ve meydan okumadır. Bu günlerde, bir halkın haysiyeti ve inancı test ediliyor.

Birçok kez komşularının zulmünü ve kaba davranışlarını tecrübe edinen derin yaralı sınır bölgesinin insanlarının protestolarının bir ifadesi olarak, bölgemizdeki tüm kiliselerde bayraklar yarıya indirilecek ve gün boyunca çanlar matem şeklinde çalacak. Herkesi uyanık olmaya davet ediyorum.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish