Editörün Yazıları

Batı Trakya’da Azınlığın Eğitim Boykotu Genişliyor!

"Tüm velilere de bu çağrıyı yapıyoruz. Cuma günü çocuklarımızı okula göndermeyerek, azınlık eğitimindeki tüm sorunlara ve beklentilere dikkat çekmek istiyoruz."

Batı Trakya’da Türk Azınlığın eğitime müdahale eden Yunan devletine karşı boykot eylemi geniş boyutlar kazanmaya başladı. Azınlık Türk İlkokulları’ndan sonra, Azınlığın iki Ortaokul ve Liselerinden biri olan Gümülcine’deki Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi de Encümenler Birliği’nin kararına  katılma kararı aldı.

Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin kararı ve azınlık kurumlarını desteğiyle yapılacak “Azınlık Eğitimi Eylemi”nin boyutları büyüyor. Encümenler Birliği tarafından azınlık ilkokullarında yapılacağı açıklanan boykota, Gümülcine Celal Bayar Ortaokul – Lisesi de dahil oldu.

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokul – Lisesi de azınlık okullarında 17 Aralık Cuma günü yapılacak eyleme katılma kararı aldı. Celal Bayar Azınlık Ortaokul – Lisesi Encümen Heyeti, bugün (15 Aralık Çarşamba) aldığı kararlar Cuma günkü eyleme dahil oldu.

Bu karara göre Celal Bayar Azınlık Ortaokul ve Lisesi öğrencileri de Cuma günü okula gitmeyecek. Celal Bayar Azınlık Ortaokul – Lisesi Encümen Heyeti Üyesi Tarkan Multaza konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e konuştu. Tarkan Multaza yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Celal Bayar Ortaokulu ve Lisesi olarak bu eyleme katılıyoruz.”

“Azınlık toplumunda daha iyi bir eğitim sistemi isteyen bir talep var. Halkımız azınlık eğitimindeki mevcut sorunların çözüme kavuşturulmasını istiyor. Hal böyle iken, yetkili kurumlar azınlık okullarındaki Cuma günü programını değiştirdi. Bunu yaparken de azınlıkla hiçbir istişare yapılmadı. Bu son karar bardağı taşıran damla oldu. Cuma günü yapılacak eylemle, azınlık eğitimindeki sorunlara ve tabii ki bununla birlikte Cuma günü programına dikkat çekilecek. Bir anlamda azınlık eğitimindeki sorunların çözümü talep edilecek. Biz de Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümenleri olarak bu eyleme katıma kararı aldık. Toplumumuzdan gelen talebi ve bu yönde oluşan heyecanı da dikkate alarak bizler de Celal Bayar Ortaokulu ve Lisesi olarak bu eyleme katılıyoruz. Tüm velilere de bu çağrıyı yapıyoruz. Cuma günü çocuklarımızı okula göndermeyerek, azınlık eğitimindeki tüm sorunlara ve beklentilere dikkat çekmek istiyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz. Başarılar temenni ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish