Batı Trakya Haber

“Batı Trakya Türklerinin Haklı Davasını Savunmaya Devam Edeceğiz”

“Batı Trakya Türklerinin haklı davasını aynı hız ve azimle savunmaya devam edeceğiz.”

“Batı Trakya Türklerinin haklı davasını aynı hız ve azimle savunmaya devam edeceğiz.”

Yapılan seçimlerde ABTTF’yi önümüzdeki dört yıl boyunca yönetecek 21. Dönem Başkanlık Kurulu ile Denetim ve Disiplin Kurulları belirlendi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 23 Ekim 2021 Cumartesi günü 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede uygulanan önlemler çerçevesinde 3G kuralına (aşılı, hastalığı geçirmiş ya da negatif test sahibi olma zorunluluğu) göre Almanya’nın Gießen şehrinde ABTTF üyesi derneklerden delegelerin katılımıyla yapılan genel kurul toplantısında yapılan seçimler sonucunda ABTTF’nin yeni başkan ve başkan yardımcıları ile denetim ve disiplin kurullarının yeni üyeleri belirlendi.

Halit Habip Oğlu: “ABTTF olarak Batı Trakya Türklerinin haklı davasını aynı hız ve azimle savunmaya devam edeceğiz.”

ABTTF 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Batı Trakya Türk toplumunun lideri merhum Dr. Sadık Ahmet başta Batı Trakya Türk davasına hizmet edenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumuna ait özerk ilkokulların ekonomik ve mali tedbirler gerekçe gösterilerek her yıl teker teker kapatıldığını belirterek, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Batı Trakya’daki toplam Türk ilkokul sayısının 103’e düştüğünü kaydetti. Batı Trakya Türk toplumunun seçtiği müftülerin siyasi baskı ve sindirmenin bir aracı olarak keyfi soruşturma ve yargılamalara maruz kaldığını, hapis ve para cezalarına çarptırıldığını ifade eden Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun Türk kimliğinin Yunanistan tarafından inkar edildiğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen “Türk” isimli derneklerin hala yasaklı olduğunu söyledi.

1923 Lozan Barış Antlaşması ile Yunanistan’daki Batı Trakya Türk toplumunun ve Türkiye’deki Rum Ortodoks azınlığa mütekabiliyet esası çerçevesinde haklar tanındığını belirten Habip Oğlu, Türkiye’nin Rum Ortodoks azınlığa yönelik olumlu adımlar atmasına karşın Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunun hak ve özgürlüklerinin yıllar içerisinde elinden alındığını, eğitim ve dini özerkliğinin yok edildiğini dile getirdi. 1988 yılında kurulan ABTTF’nin bugün merkez, Brüksel ve Atina ofisleriyle Batı Trakya Türk toplumunun haklı davasını uluslararası platformlarda savunduğunu ve sorunlarını dile getirdiğini belirten Habip Oğlu, ABTTF’nin aynı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edeceğini vurguladı. Habip Oğlu, koronavirüs salgınının günlük hayatta yol açtığı olağanüstü şartlara rağmen genel kurul toplantısına katılan tüm delegelere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

ABTTF 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda tüm delegelerin oyuyla Gießen Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği üyesi Rıdvan Hasan Divan Kurulu Başkanı, Viersen Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi Fatma Kalekoğlu ile ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz Divan Kurulu sekreteri seçildi.

Genel Kurul toplantısı, 20. dönem faaliyet raporunun Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz, 20. dönem saymanlık raporunun ABTTF Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin ve 20. dönem denetim raporunun ABTTF Denetim Kurulu Başkanı Halit Haşim tarafından okunması ve müzakeresi ile devam etti. Akabinde yapılan açık oylamada ABTTF 20. Dönem Başkanlık Kurulu oy çokluğu ile ibra edildi.

ABTTF 21. Dönem Başkanı ve Başkan Yardımcıları ile Denetim ve Disiplin Kurulları seçildi.

Adayların tanıtım konuşmalarının ardından seçimlere gidildi. ABTTF 21. Dönem Başkanlık seçimine tek aday olarak giren Halit Habip Oğlu, delegelerin tümünün oyunu alarak dört yıllığına yeniden ABTTF Başkanı seçildi.

Yapılan seçimler sonucunda ABTTF 21. Dönem Başkanlık, Denetim ve Disiplin Kurulları aşağıdaki şekilde oluştu:

ABTTF 21. Dönem Başkanlık Kurulu

Başkan: Halit Habip Oğlu

Başkan Yardımcısı: Nabi İbrahimcik

Başkan Yardımcısı: Serdar Kalekoğlu

Başkan Yardımcısı: Mehmet Hüseyin

Başkan Yardımcısı: Aydın Ahmet

Başkan Yardımcısı: Mustafa Kasap

Başkan Yardımcısı: Sami Yusuf

Başkan Yardımcısı: Sebahattin Mümin

Başkan Yardımcısı: Vedat Arap

Başkan Yardımcısı: Fuat Ali

Başkan Yardımcısı: Ali Osman

ABTTF 21. Dönem Denetim Kurulu

Halit Haşim

Şerif Şerif

Yasin Hasan

ABTTF 21. Dönem Disiplin Kurulu

İsmail Apti Oğlu

Erol Haşim

Halit Faik Oğlu

11 kişiden müteşekkil ABTTF 21. Dönem Başkanlık Kurulu’nun önümüzdeki günlerde yapılacak ilk toplantısında Başkan Yardımcıları arasındaki görev dağılımı belirlenecek.

Seçimlerin ardından Batı Trakya Türk toplumunun eğitimdeki özerk statüsü ile siyasi mücadelesinin güçlendirilmesi hakkındaki iki ayrı metin ABTTF Genel Kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu