B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

Batı Trakya Türkleri Miçotakis Hükümetini Protesto Etti

Batı Trakyalı Türkler Encümen seçimlerinin sürekli ertelemesini protesto etti.

Batı Trakya’da Türk Azınlığı, Miçotakis hükümetinin Covid-19 pandemisini gerekçe göstererek Encümen seçimlerini sürekli ertelemesini protesto etti.

Batı Trakya’da Türk Azınlığa ait Türk İlkokulları’nda Encümen Seçimlerinin Miçotakis hükümetinin Covid-19 pandemisini gerekçe göstererek seçimlerin yapılmasını sürekli ertelemesini protesto etmek üzere, Encümenler Birliği Derneği Yönetim Kurulu tarafından Gümülcine ve İskeçe’de bir protesto eylemi düzenlendi. Eyleme DEB Partisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, BTTADK Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve Azınlığın Sivil Toplum Kuruluşları destek verdi.

6 Nisan 2021 Salı günü saat 11:00’de Gümülcine’de Doğu Makedonya-Trakya Bölge Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan eyleme destek veren Batı Trakyalı yöneticiler, topladıkları yaklaşık bin kadar imzayı ve Encümen seçimlerinin yapılması talebini içeren dosyayı Bölge Eğitim Müdürü Bantikos’a teslim etti.

Bantikos dosyayı teslim aldı, Atina’da gerekli ve ilgili makamlara ileteceğini söyledi. Bandikos, amaçlarının ve ilgili Bakanlığın da Encümen seçimlerinin bir an önce yapılması yönünde olduğunu, ancak buna pandemi koşullarının engel olduğunu tekraraladı. Dosyayı veren Azınlık yetkilileri Doğu Makedonya-Trakya Bölge Eğitim Müdürlüğü önünden ayrıldı.

Şimdi tüm gözler, gerekli önlemler alınarak Encümen seçimlerinin ne zaman yapılmasına müsade edileceğine çevrildi.

“Biz de seçimleri yapmak istiyoruz ama………”

“Çocuklarımızın üzerindeki oyunlara hayır”

Gümülcine ile birlikte aynı anda İskeçe’de gerçekleştirilen protesto eyleminde veliler, Covid-19 Pandemisi gerekçesiyle art arda ertelenmesini protesto etti.

İskeçe’de Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Sekreterliği binası önünde gerçekleştirilen gösteride, “Azınlıkların eğitim alanındaki sorunlarına acil çözüm”, “Çocuklarımızın üzerindeki oyunlara hayır”, “Aldatılmaya son” yazılı pankartlar açan veliler, yedi kez ertelenen Encümen seçimlerinin bir an önce yapılmasını veya görev süresi sona eren Encümenlerin görevlerinin yıl sonuna kadar uzatılmasını talep etti.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish