Yunanistan Haber

Başbakan Miçotakis ve Bakanları Aforoz Etti

Metropolit Amvrosios Başbakan ve bakanları aforoz ettiğini duyurdu.

Metropolit Amvrosios Başbakan ve bakanları aforoz ettiğini duyurdu.

Metropolit Amvrosios dediğini yaptı ve Başbakan Kiriakos Miçotakis, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ı aforoz ettiğini açıkladı.

17 Mayıs Pazar sabahı kiliselerde yeniden toplu ibadet başladı. Bu vesileyle Kalavriton ve Egialias Metropoliti Amvrosios Pazar sabahı ayini gerçekleştirdi. Amvrosios ayin sonunda okuduğu bir yazıda Başbakan Kiriakos Miçotakis, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ı aforoz ettiğini açıkladı. Metropolit Amvrosios bunu yapacağını daha önceki günlerde açıklamıştı.

Sebebi ise, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos, Koronavirüs önlemleri kapsamında yaptığı bir açıklamada, kiliselerde ayin sonrasında Metropolitin elindeki kutsal kabın içinden ayine katılanlara birer kaşık şaraplı ekmek ikram edilmesi sırasında herkese aynı kaşıklan verilmesinin sakıncalı olduğunu, Koronavirüsün ağızdaki salyalar aracılığıyla insandan insana geçtiğini ve bu uygulamanın tehlikeli olduğunu söylemesi neticesinde Metropolit Amvrosios buna şiddetle tepki göstermiş, bunun bir bakıma dini inanca göre hakaret ve küfür olduğunu dile getirmiş ve Bakan Kerameos’u özür dilemeye davet etmişti.

Metropolit Amvrosios daha önce şahsına ait sosyal paylaşım sitesinde Bakan Kerameos’u aforoz edeceğini duyurmuştu ve bunu bu sabah Egio’da yaptığı ayinde gerçekleştirdi. Ancak Metropolit Amvrosios sadece Kerameos’u aforoz etmekle kalmadı, Başbakan Kiriakos Miçotakis ve Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias’ı da aforoz ettiğini duyurdu.

Aforoz etmek nedir?

Hristiyanlık ve Yahudilikte öngörülen bir dini ceza türü olup, Kilise hukukuna göre yetkili dini şahsiyetler tarafından suçlu görülen bir Hristiyanın kendi topluluklarından uzaklaştırılmasıdır. Aforoz cezasını vermeye veya kaldırmaya yetkili olanlar, papalar, ruhani meclisler veya piskoposlardır.

Haberin devamını oku
Başa dön tuşu