Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

Bankalarda Vezneler Tarih Oluyor, Yeni Bankacılığa Alışmalıyız! (Bu Haberin Tamamını Okuyun)

Batı Trakya’da artık eski bildiklerimizi bir tarafa bırakarak, yeni dijital bankacılık çağına hazırlıklı olmalıyız.

Batı Trakya’da artık eski bildiklerimizi bir tarafa bırakarak, yeni dijital bankacılık çağına hazırlıklı olmalıyız.

BİRLİK Gazetesi olarak, yakın gelecekte kullanmak zorunda kalacağımız bankacılık işlemlerine nasıl adapte oluruz, bizleri neler bekliyor ve neleri nasıl öğrenmemiz gerektiği anlamında yaptığımız araştırma neticesinde bilgilendirmek üzere haberimizle hizmet etmeye çalıştık.

Bilhassa gençler bu haberi okumalıdır ve kendilerini 21. Yüzyıl bankacılığın yeniliklerine ve çalışma yöntem ve şekline hazırlamaları kaçınılmazdır. Toplumuz daima ilerlemeli ve dijital teknolojiyi geriden gelerek takip etmemelidir diyoruz.

Bunun için Batı Trakya’da habere bakmadan, haberin içeriğini okumadan sadece fotoğraflara bakarak görüş belirtmek, “yargısız infaz etmekle” Azınlık toplumu olarak bir yere asla varamayız.

Onun için gençlere sesleniyoruz; kendinizi geliştirin, ama sosyal platformda dedikodularla değil, yemek masalarında paylaşılan fotoğraflarla değil, gerçeklerle yüzleşerek yarınlarınızı hazırlayın. Sonra pişman olabilirsiniz.

Yorum yapın, eleştirin, fikir beyan edin, ama işinize geldiğince değil, doğrusu neyse o şekilde yorum yapın, eleştirin. Dünya bizim etrafımızda sadece bizim için dönmüyor.

Geleceğin Bankacılığı bu şekilde işleyecek, zaten işlemeye başladı bile!

Bankalardaki Vezneler (Tamio) kaldırılıyor, bundan sonra tüm işlemlerin dijital ortamda APS ve ATM ortamında yapılmasına geçilecek. Uygulamanın 2021 yılı içerisinde başlaması bekleniyor.

Yunanistan’da tüm Banka şubelerinde zorunlu olmaya devam eden bankacılık işlemlerinin çoğunun dijitalleştirilmesi, 2021 için Bankaların temel hedeflerinden biri olduğu ileri sürüldü.

Koronavirüs Pandemisi’nin patlak vermesinden sonra, dört sistemik grubun dönüşümü önemli ölçüde hızlandı, ancak müşterilerin Banka şubelerini ziyaret nedenlerini en aza indirmek için birkaç adımın daha gerekli olduğuna vurgu yapılıyor.

Yunanistan’da bir bankacılık kaynağına göre, bugünden itibaren birkaç yıl içinde tüm nakit işlemleri ve basit mevduat ve borç verme ürünlerinin çoğunluğunun elden çıkarılması çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.

Alpha Bank CEO’su Vasilis Psaltis’in, grubun İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışlarının yüzdesini% 75’e çıkarmayı hedeflediğine dair yaptığı son açıklama tesadüfi değildi.

3 bölgeli Banka şubeleri

Sistem grubunun genel müdürü, “Çevrimiçi çalışmanın artmasıyla, sadece ülke çapında faaliyet gösterdiğimiz birimleri 1.000’in altına düşürmek değil, aynı zamanda verimliliklerini artırmak için onları yeniden düzenlemek de mümkün olacak” dedi.

Kendisinin açıkladığı gibi, geleceğin banka şubeleri üç bölgeyi içermelidir:

Her banka şubesinin ana alanında oluşturulacak bölümde 24 saat çalışabilen Fatura Ödeme İşlem Cihazı (APS) veya ATM’ler aracılığıyla self servis noktaları hizmet verecek.

Banka çalışanının desteği / yardımı ile müşterilerin işlemlerini elektronik ortamda yapabilecekleri bir alan (yardımlı self servis) alanı oluşturulacak.

Daha detaylı işlemler ve bankadan kredi çekme veya vadeli para yatırma gibi ve daha birçok işlemin yapılmasında ise, müşterilerle daha öncesinden randevu ile iletişim kurmak ve özel olarak tasarlanacak olan alanda görüşmeler yapılacak. Böylece Banka şubeleri içinde hizmet veren Vezneler (Tamio) kaldırılabilir veya asgariye indirilebilir.

Yeni çevrimiçi hizmetler

E-bankacılığın yükseltilmesi, mobil cihazlar için yeni uygulamaların geliştirilmesi ve uzaktan müşteri tanımlama yöntemlerinin benimsenmesi bu yöndeki adımlardır. Bu uygulama, pandemiden sonra çoktan başlamış ve hızlanmış bir süreçtir. Artık, çağrı merkeziyle yakın zamana kadar gerekli iletişim veya bir Banka şubesine ziyaret gerektiren bir dizi işlem artık çevrimiçi olarak tamamlanmaktadır.

Tüm Bankalar, elektronik bankacılık hizmetlerine (e-bankacılık) anında şifrelerin verilmesi ile çevrimiçi kayıt yapılmasına izin vermektedir.

Müşteri sertifikasyon belgelerini online olarak güncellemek mümkün hale geldi.

Ethniki (National) Bank ve Alpha Bank artık yeni müşterilerin bir banka şubesini ziyaret etmeden, tanımlama amacıyla görüntülü aramalar kullanarak kaydolmalarına izin ve imkan sağlıyor. Diğer bankalar da kısa süre sonra bu modeli uygulayacak.

E-bankacılık üzerinden hesap açmak ve yeni kredi / banka kartları ve tüketici kredileri için başvuru yapmak mümkündür, ayrıca basit sigorta ürünleri de mevcuttur.

Kartlarda PIN’i hatırlatmak veya değiştirmek, limitlerini değiştirmek, geçici olarak dondurmak veya başlangıçta etkinleştirmek mümkündür.

Sunulan hizmetlerdeki ilerlemeye rağmen, her yaştan çok sayıda müşteri, örneğin en basit işlemler için bile (fatura ödemek) Banka şubelerini ziyaret etmektedir.

Sektörün dijital dönüşümünün yeterli olmadığı aşikar. Bir bankacılık kaynağı, “Müşterilerimizi eğitmemiz ve onlara e-bankacılık hizmetlerini kullanmaları için doğru teşvikleri vermemiz gerekiyor” dedi.

Cep telefonu ile ürünlerin mevcudiyeti

Er ya da geç, AB’de finansal hizmetlerin serbestleştirilmesi (açık bankacılık), ana ürün dağıtım kanalı olarak mobil kullanan çevrimiçi oyuncuları Yunanistan’a çekmesi beklendiğinden mevcut gruplar üzerinde baskı oluşturacaktır. Bu, olgun Avrupa ekonomilerinde ivme kazanmış olan uygulama, Yunanistan’da dört yıllık sermaye kontrolleri (capital controls) yapılmasaydı, Yunan sınırlarını çoktan aşmış olacak bir eğilimdir. Bu bağlamda dijital bankacılığın geliştirilmesi, sadece operasyonları artırmak için değil, aynı zamanda geleneksel bankaların pazar paylarını önümüzdeki yıllarda ortaya çıkması beklenen rakiplerden korumak için de önemli bir araçtır.

Video bankacılığın iddiası

Video bankacılığı, Banka şubelerinin önünde tıkanıklığını gidermek ve anında müşteri hizmeti sağlama çabalarına önemli bir katkı sağlayabilir.

Bu durumda, müşteri kendi evinden, işyerinden, oturduğu yerden bankacılık danışmanı ile kamera ve mikrofon kullanarak iletişim kurarken, bazı durumlarda başvuru dilekçesi yapmak artık mümkündür.

Devlet tarafından e-kimliğin oluşturulması ve müşterilerin uzaktan güvenli bir şekilde tanımlanmasına olanak sağlayacak dijital imzanın kurumsallaşmasının bu hizmetin geliştirilmesinde rol oynaması beklenmektedir. Bu şekilde, tüm süreç çevrimiçi olarak tamamlanarak ürün ve hizmetlerin satışı mümkün olacaktır.

Günümüzde video bankacılık hizmeti, Eurobank tarafından kişisel bankacılık kategorisine ait şirket ve şahıslara ve kişisel bankacılık kategorisinde Piraeus Bank tarafından e-bankacılık üzerinden sunulmaktadır. Öte yandan, Alpha Bank’ta tüm müşteriler banka yöneticileriyle görüntülü görüşme randevuları planlayabilir.

Şüphesiz, v-bankacılık hizmeti Banka şubelerinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle son aylarda oldukça gelişti. Aslında, 27 ülkede yapılan büyük bir Accenture anketine göre, tüketici davranışındaki ve dijital bankacılık kullanımındaki değişiklikler günlük yaşamımızda kalıcı olmaya başladığı ortaya çıktı.

Sonuçlarına göre, v-bankacılığı kullanan katılımcıların neredeyse yarısı (% 46) banka şubeleri yeniden açıldığında bile devam etmeye istekli olduklarını belirtirken, % 35’i bundan sonra da görüntülü görüşmeleri tercih edeceklerini söyledi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu