Avrupa | Balkanlar

“Bana Türkiye’ye Yaptırımdan Bahsetmeyin”

"Suriye'de 4 milyon göçmenin yükünü çeken Türkiye'ye yardıma devam etmeye karar verdik."

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in 6 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları görüşme öncesi, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell’den Türkiye’yle ilgili önemli açıklamalar geldi. Borrell, “Bana Türkiye’ye yaptırımdan söz etmeyin. Biz Türkiye’ye el uzatmaya, Boğaz’a bir köprü kurmaya karar verdik” dedi.

France 24 televizyonuna canlı bağlanarak son AB zirvesine ilişkin soruları yanıtlayan Borrell, “AB yöneticileri 6 Nisan’da Türkiye’ye gidecekler. Türkiye’ye yaptırım konusu gündeme gelir mi?” sorusuna, “Türkiye’ye el uzatmaya, Boğaz’a bir köprü kurmaya karar verdik. Türkiye ile olabilecek en iyi ilişkiye sahip olmak istiyoruz. Bana yaptırımdan söz etmeyin. Tam tersine Türkiye’ye pozitif bir yaklaşım istiyoruz. Eğer bu pozitif yaklaşım işe yaramazsa, o zaman ne yapacağımızı göreceğiz. Ama şimdilik iki tarafta da pozitif bir ortaklık inşa etme arzusu var. İki tarafın da birbirine ihtiyacı var” yanıtını verdi.

AB-Erdoğan Görüşmesi 6 Nisan’da

Türkiye ile “ne yapılabileceğini görme kararının alındığını” vurgulayan Borrell, “Kıbrıs sorununun çözümü için BM himayesinde müzakereler var. Yunanistan ve Türkiye, Doğu Akdeniz konusunda masaya oturdu. Biz AB olarak Gümrük Birliği Anlaşması’nın modernize edilmesini konuşacağız. Ve Suriye’de 4 milyon göçmenin yükünü çeken Türkiye’ye yardıma devam etmeye karar verdik. Çok kötü bir 2020 yılı geçirdikten sonra, şimdi Boğaz’a bir köprü kurmanın yollarını araştırıyoruz” dedi.

“Göçmenlerin Akdeniz’de boğulmasını engellemek lazım”

France 24’ün, “Göçmen anlaşması ile Avrupa kendisini bağlamadı mı?” sorusuna da Borrell şu yanıtı verdi:

“Bu soruya bir soru ile yanıt verebilir miyim? Acaba Avrupa bu 4 milyon göçmeni kendi topraklarına almaya hazır mı? Eğer hazırsa buyursunlar. Ama elbette hazır değiller. Eğer hazır değillerse, göçmenlerin Doğu Akdeniz’deki tehlikeli yolculukta boğulmalarını engellemek lazım. Eğer Türkiye’de kalıyorlarsa, Türkiye’ye bu yükün sosyal ve ekonomik boyutunu kaldırabilmesi için yardım etmek lazım. Bu yardımların tamamına yakını doğrudan göçmenlerin temel ihtiyaçlarına gidiyor. Bu neden problem yaratıyor, bunu anlamıyorum.”

AB–Türkiye İlişkileri Zirve Sonrasında Hangi Noktada?

ABD Başkanı Joe Biden’ın “AB’ye, Rusya ile yakınlaşma tehlikesi olan Ankara’ya karşı düşük profil izlenmesini önerdiğine” ilişkin bir soruya da Borrell, “Anthony Blinken ile Brüksel’de görüştüm. Ama kendisi bana böyle bir öneride bulunmadı. Bu nereden geliyor bilmiyorum” dedi.

Haberin devamını oku

Bir Yorum

  1. ΕΛΛΗΝ ΑΡΕΙΟΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΦΥΛΕΤΙΚΑ του τουρκόχοιρου. dedi ki:

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΠΙΘΗΚΟΙ ΤΖΙΧΑΝΤΙΣΤΕΣ,ΔΗΘΕΝ”ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ” ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΤΟΡΚΙΑ ΑΠΌ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΕΙΣΒΑΛΕΙ ΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΕΣ ΟΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ(ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ 37% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΑΣ),ΣΤΗ ΣΥΡΙΑ,ΣΤΟ ΙΡΑΚ,ΣΤΗ ΛΙΒΥΗ,ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ,ΣΤΟ ΑΖΕΡΡΜΠΑΪΤΖΑΝ,ΣΤΗΝ ΑΡΜΕΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΝΟΣ ΥΒΡΙΔΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ οι τουρκόχοιτοι τουσ αποστελλουν μαζικα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΥΧΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΙΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΞΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΑΛΛΑ οι βρωμεροι,άπλυτοι τουρκόχοιροι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ από τους τουρκόχοιρους ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΙΜΒΤΡΟΥ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΤΕΝΕΔΟΥ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΣ,ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΦΡΥΓΙΑ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΚΙΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΣΕΝΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΩΝ ΤΩΝ!!!ΕΠΙΣΗ ΟΙ ΑΡΜΕΝΙΟΙ ΘΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΤΟΥΣ ΑΡΠΑΓΕΝΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΥΘΕΝΤΑ από τα ζώα-υπανορώπους τεμπέληδες,ληστές,γενοκτόνου,άπλυτους δολοφόβους,άρπαγες,δειλούς,θρασύδειλους,δειλούς,βιαστές,ομοφυλόφιλους άρπαγες τουρκόχοιρους… .Επίσης ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΥΡΔΩΝ-ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΡΔΟΥΧΩΝ-ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΣΥΡΙΟΙ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΔΑΦΗ!!!!!όσοι από τους τουρκόχοιρους ΔΕΝ ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ-ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΟΥΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΤΕΠΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗς ΑΣΙΑΣ ώς άγρια στίφη και ορδές γουρουνιών απ’όπου αι ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish