Avrupa | Balkanlar

“Bana Türkiye’ye Yaptırımdan Bahsetmeyin”

"Suriye'de 4 milyon göçmenin yükünü çeken Türkiye'ye yardıma devam etmeye karar verdik."

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in 6 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları görüşme öncesi, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell’den Türkiye’yle ilgili önemli açıklamalar geldi. Borrell, “Bana Türkiye’ye yaptırımdan söz etmeyin. Biz Türkiye’ye el uzatmaya, Boğaz’a bir köprü kurmaya karar verdik” dedi.

France 24 televizyonuna canlı bağlanarak son AB zirvesine ilişkin soruları yanıtlayan Borrell, “AB yöneticileri 6 Nisan’da Türkiye’ye gidecekler. Türkiye’ye yaptırım konusu gündeme gelir mi?” sorusuna, “Türkiye’ye el uzatmaya, Boğaz’a bir köprü kurmaya karar verdik. Türkiye ile olabilecek en iyi ilişkiye sahip olmak istiyoruz. Bana yaptırımdan söz etmeyin. Tam tersine Türkiye’ye pozitif bir yaklaşım istiyoruz. Eğer bu pozitif yaklaşım işe yaramazsa, o zaman ne yapacağımızı göreceğiz. Ama şimdilik iki tarafta da pozitif bir ortaklık inşa etme arzusu var. İki tarafın da birbirine ihtiyacı var” yanıtını verdi.

AB-Erdoğan Görüşmesi 6 Nisan’da

Türkiye ile “ne yapılabileceğini görme kararının alındığını” vurgulayan Borrell, “Kıbrıs sorununun çözümü için BM himayesinde müzakereler var. Yunanistan ve Türkiye, Doğu Akdeniz konusunda masaya oturdu. Biz AB olarak Gümrük Birliği Anlaşması’nın modernize edilmesini konuşacağız. Ve Suriye’de 4 milyon göçmenin yükünü çeken Türkiye’ye yardıma devam etmeye karar verdik. Çok kötü bir 2020 yılı geçirdikten sonra, şimdi Boğaz’a bir köprü kurmanın yollarını araştırıyoruz” dedi.

“Göçmenlerin Akdeniz’de boğulmasını engellemek lazım”

France 24’ün, “Göçmen anlaşması ile Avrupa kendisini bağlamadı mı?” sorusuna da Borrell şu yanıtı verdi:

“Bu soruya bir soru ile yanıt verebilir miyim? Acaba Avrupa bu 4 milyon göçmeni kendi topraklarına almaya hazır mı? Eğer hazırsa buyursunlar. Ama elbette hazır değiller. Eğer hazır değillerse, göçmenlerin Doğu Akdeniz’deki tehlikeli yolculukta boğulmalarını engellemek lazım. Eğer Türkiye’de kalıyorlarsa, Türkiye’ye bu yükün sosyal ve ekonomik boyutunu kaldırabilmesi için yardım etmek lazım. Bu yardımların tamamına yakını doğrudan göçmenlerin temel ihtiyaçlarına gidiyor. Bu neden problem yaratıyor, bunu anlamıyorum.”

AB–Türkiye İlişkileri Zirve Sonrasında Hangi Noktada?

ABD Başkanı Joe Biden’ın “AB’ye, Rusya ile yakınlaşma tehlikesi olan Ankara’ya karşı düşük profil izlenmesini önerdiğine” ilişkin bir soruya da Borrell, “Anthony Blinken ile Brüksel’de görüştüm. Ama kendisi bana böyle bir öneride bulunmadı. Bu nereden geliyor bilmiyorum” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu