Yunanistan Haber

Bakanlar Kurulu Toplandı, Kararlar Alındı

Bakanlar Kurulu toplantısı Maksimu Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı Maksimu Sarayı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Dış Politika, Güvenlik, Savunma ve Mülteci-Göçmenlik Yönetimi gibi konularda önemli yasa tasarıları ve eylemler kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu toplantısında değişik alanlarda devam eden eylem ve programların yanısıra, atılacak sonraki adımları kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Devlet İşlerinin Koordinasyonundan Sorumlu Bakan Yardımcısı Akis Skerços, Bakanlar Kurulunu, ulusal savunma ve güvenliğin yanı sıra dış politika ve mülteci-göçmen yönetimi ile ilgili konularda Hükümet Projesinin kilit yönleri hakkında bilgilendirdi.

  1. Ulusal Dış Politika Konseyi’nin toplanması.
  2. Türkiye ile 63. keşif amaçlı temasların başlatılması.
  3. Dışişleri Bakanlığı’nın, Yurtdışı Helenler Konseyi meselelerini ayarlayan, Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve İnsani Yardım ile ilgili konuları da düzenleyen yeni teşkilatına ilişkin kanun.
  4. Emniyet Teşkilatı ELAS’ın modernizasyonu: DİAS ve Acil Eylem ekiplerinde taşınabilir gözetim sistemi (kameralar) kurulum ve çalıştırma projesinin başlaması, “İç Güvenlik için Polis Beyaz Kitabı”nın yayınlanması, NS’nin polis eğitimi reformu.
  5. Emniyet teşkilatı’nın araç filosunun, yerel polis hizmetlerinin operasyonel hazırlığını yükseltmek için 53 yeni kamyonla güçlendirilmesi.
  6. Atina Meds Forumu’nun, yeni Göç Paktı ile ilgili devam eden diyalogda ortak pozisyonları daha da şekillendirmek ve sistematik olarak tanıtılması amacıyla, Avrupa “cephe hattı” Üye Devletleri, Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, İspanya ve Malta’nın katılımıyla Göçmenlik ve İltica Paktı’nın düzenlenmesi.
  7. Midilli’den Almanya’ya, iki taraflı bir girişim yoluyla doğrudan uçuşların devam etmesi. Bu kapsamda toplam 3.534 mülteciden yaklaşık 700’ü Almanya’ya gönderilmiştir.
  8. Ülkeye tarım işçisi olarak gelmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının konusunda sunulan yönetmelikle ilgili kararın çıkartılması.
  9. Refakatsiz reşit olmayan 717 çocuklatan 84 çocuğun, yeniden diğer AB üyesi devletlere gönderilmesi.
  10. Yunanistan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasında paylaşılan gizli bilgilerin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşmanın imzalanması.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish