Batı Trakya Haber

“Azınlığın İsteklerini Göz Ardı Etmek Çözüm Değil”

"Azınlığın isteklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı etmek ve kulak tıkamak mevcut sorunlara çözüm olmamaktadır."

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu yaptığı toplantıda son döneme Yunan devletinin batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik uygulamalarını ele alarak görüştü. Görüme sonrası yapılan yazılı açıklamada uygulamaların, “Azınlığın isteklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı etmek ve kulak tıkamak mevcut sorunlara çözüm olmamaktadır.” İfadelerine yer veriliyor.

DUYURU

“27 Şubat Cumartesi günü düzenlenen, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu toplantısında halkımızı yakından ilgilendiren ve taşınmaz mallarımıza tehdit oluşturan Orman Arazileri yasası masaya yatırılmıştır.

1. Dünya savaşı ve Andartlık dönemine denk gelen 1945 yılındaki hava fotoğrafları baz alınarak hazırlanan bu yasa, gerçekte yerleşim ve tarım yapılan birçok alanın Orman Arazisi olarak tespit edilmesi sonucunu doğurmuştur. Ancak bu tespite itiraz hakkı bulunmaktadır. Azınlık mensubu kardeşlerimizin avukat ve mühendisler aracılığı ile arazilerinin durumunu kontrol ettirmeleri ve sorunlu alanlar için 27 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar itiraz dilekçelerini yatırmaları gerekmektedir.

Ayrıca Kurulumuz yaptığı toplantıda hem beşinci kez Azınlık okullarında ertelenen Encümen seçimlerini hem de Medreselere dayatılan Encümen atamalarını ele almıştır. Azınlık haklarımızın gaspı anlamına gelen bu durumu ret ediyoruz. İvedilikle Encümen seçimlerinin yapılmasını ve Encümenlerin bir an evvel görevlerine başlamalarını yetkililerden talep ediyoruz. Medreselerin Azınlık Okulu olarak kalmasını ve bu okullarda da Encümen seçimlerinin yapılmasının bizler için elzem olduğunu yetkililere iletiyoruz.

Azınlığın söz sahibi olduğu Azınlık okullarında, atama yoluna gidilerek Batı Trakya Müslüman – Türk toplumunun hakları yok sayılmaktadır. Azınlığın isteklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı etmek ve kulak tıkamak mevcut sorunlara çözüm olmamaktadır. İyi niyetten yoksun bu anlayışın değişmesi özellikle beklentimizdir.”

Saygılarımızla,

BTTADK

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish