Batı Trakya Haber

Azınlığımızı FUEN TAG 1. Toplantısında Temsil Ettiler

FUEN TAG tematik seminerlerinin ilki için çevrimiçi platformda bir araya geldiler.

Türk azınlıkları ve toplulukları 2021 yılında hayata geçirilen FUEN TAG tematik seminerlerinin ilki için çevrimiçi platformda bir araya geldiler.

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları / Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 1. Tematik Semineri 25 Mart 2021 tarihinde çevrim içi gerçekleşti. 22.12.2020 tarihindeki FUEN TAG 6. Yıllık Toplantısı’nda Kovid-19 salgını nedeniyle sanal platformda düzenli olarak bir araya gelinmesine yönelik karar doğrultusunda FUEN’e üye Türk azınlıkları ve toplulukları çevrim içi ilk tematik seminerde buluştu.

Çevrim içi seminere Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Azerbaycan’da yaşayan Meshet (Ahıska) Türkleri İçtimai Birliği “VATAN”, Karaçay-Balkar Türklerini temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El” ve Ukrayna Gagavuzlarını temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği katıldı.

FUEN Başkan Yardımcısı ve FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu’nun selamlama ve açış konuşmasıyla başlayan seminerde Habip Oğlu, 22 Aralık 2020 tarihindeki 6. yıllık toplantıdan bu yana FUEN ve FUEN TAG’la ilgili yaşanan gelişmeleri aktardı.

Bars El Yönetim Kurulu Üyesi Nadia Hadjieva, seminerin teması olan Rusya’daki Karaçay-Balkar Türkleri hakkında video eşliğinde bir sunum yaptı. Rusya ve Avrupa’nın en yüksek noktası olan Elbruz Dağı’nın her iki yakasında, Orta Kafkasya’nın eteklerinde ve boğazlarında yaşayan Karaçaylar ve Balkarların kendilerini ortak bir dil ve kültüre sahip bir halk olarak gördüklerini belirten Hadjieva, Türk dilini çok temiz koruduklarını söyledi.

Hadjieva, Bars El ve Bars El’in gençlik kuruluşu Elbrusoid’in çalışma ve projelerini aktararak, Bars-El’in Karaçay-Balkarların dili, kültürü ve geleneklerinin korunması ve canlanması için çalıştığını, ikamet ettikleri coğrafyadan bağımsız olarak tüm Karaçay ve Balkarları kapsamaya çalıştığını söyledi. 2003’te Moskova’da kurulan Elbrusoid’in temel amacının modern topluma başarılı bir şekilde entegre olmuş, geleneksel ulusal kültürün taşıyıcısı eğitimli genç insanlar yetiştirmek olduğunu söyleyen Hadjieva, belirlenen hedefler ulaşmak için Elbrusoid’in bir yayınevi, kayıt stüdyosu, belgesel film stüdyosu ve ulusal dans stüdyosuna sahip olduğunu ifade etti.

Hadjieva, Elbrusoid tarafından Karaçay-Balkarca dilinde dergi ve basılı kitapların Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ndeki okullara ve eğitim kurumlarına ücretsiz olarak dağıtıldığını belirterek, Elbrusoid’in portalının (www.elbrusoid.org) iki dilli eğitim, Karaçay-Balkar dili, kültürü, müziği, tarihi, arkeoloji, güzel sanatlar ve çok daha fazla alanda eşsiz bir veri deposu olduğunu, yalnızca birkaç yıl içinde benzersiz bir ulusal Karaçay-Balkar elektronik kütüphanesi oluşturmayı başardıklarını söyledi.

Elbrusoid’in filmleri ve çizgi filmleri Karaçay-Balkar dilinde seslendirerek çoğalttığını belirten Hadjieva, ana dili ve edebiyatı korumayı ve yaygınlaştırmayı amaçlayan sesli kitap projesi, türküleri sevdirmek ve kültürel mirası korumak için karaoke uygulaması geliştirdiğini ifade etti.

Seminerin ikinci bölümünde katılımcı kuruluşlar son yıllık toplantıdan bu yana temsil ettikleri Türk azınlıkları ve Türk toplulukları ile ülkelerinde yaşanan güncel gelişmelerin yanı sıra gerçekleştirdikleri çalışma ve faaliyetleri aktardılar.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish