Batı Trakya Haber

“Azınlığa Kimlik Tayini Kabul Edilemez”

“Ülkemiz Başbakanı Kiriakos Miçotakis’den Azınlığa kimlik tayini kabul edilemez.”

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi genel merkezi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Miçotakis’in bir konuşmada, “Pomakohoria” (Pomak Köyleri)” ve Türk Azınlık çocukları için de “Ellinopula (Yunan Çocukları)” ifadelerini kullanmasının, Azınlığın kimliğine yönelik inkarçı bir zihniyet örneği olduğuna vurgu yapılıyor.

Açıklama aynen şu şekildedir:

“Ülkemiz Başbakanı Kiriakos Miçotakis’den Azınlığa kimlik tayini kabul edilemez.”

“Yunanistan Başbakanı sn. Kiriakos Miçotakis 18 Mayıs Salı günü İskeçe’nin Paşevik köyündeki devlet anaokulunda eğitim gören öğrenciler ve anaokulu öğretmeniyle video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede bölgedeki köyler için, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın kabul etmediği, “Pomakohoria” (Pomak Köyleri)” ifadesini kullanması ve Türk Azınlık çocukları için de “Ellinopula (Yunan Çocukları)” şeklinde nitelemelerde bulunması, inkârcı bir zihniyetin örneğidir.

Bu tür örnekler demokrasiye, Azınlığa, ülkemize uzun yıllar boyu zarar vermiş, dayatma politikaları, Azınlığın gerçek taleplerini ve kimliğini yansıtmaktan aciz kalmıştır. Bu tür söylem ve davranışlar sergileyenleri kınıyor, bir an önce Azınlığın kendini ifade etme özgürlüğünün yolunu açıp ülke demokrasisine katkıda bulunmalarına davet ediyoruz.”

DEB Partisi

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish