Türkiye | Dünya

Ayasofya-i Kebir Cami-İ Şerifi’nde Cuma Namazı, Yunanistan’da Çan Sesleri

Yunanistan'da birçok kilisede bayraklar yarıya indirilirken, matem çanları çalındı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılınan Cuma namazı öncesinde Yunanistan’da birçok kilisede bayraklar yarıya indirilirken, matem çanları çalındı.

86 yıl sonra Aya Sofya’nın ibadete açılması dünya basınında büyük ilgi görerek manşetlere taşındı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde ilk namaz için binlerce kişi Aya Sofya’ya akın ederken, Yunan basını da Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesini yas olarak nitelendirdi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde 86 yıl sonra ilk namazın kılınmasından saatler önce Yunanistan’da kiliselerin önünde bulunan bayraklar yarıya indirildi. Yunanistan’ın birçok kentlerindeki kiliselerden matem çanları çalınırken, akşam saatlerinde de ilahiler okunacağı duyuruldu. Yunan dünyası için “kara bir gün” yaşandığını belirtildi.

Yunan televizyonlarında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki Kuran tilaveti canlı olarak yayınlandı. Yunan televizyon kanalı Skai TV de Cuma namazı için Ayasofya’da toplanan kalabalığı canlı aktardı. Ayrıca, Yunan televizyonu Skai TV’deki haber programında fresklerin perde ile kapatılmamış hali ve kapatılmış hali yer aldı. Öte yandan, Yunanistan devlet kanalı ERT1 de Cuma namazı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk medyasına yaptığı açıklamaları canlı aktardı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu