Yunanistan Haber

“Aya Sofya Neo-Osmanlıcı İslam Devleti Kurma Çabasında Bir Araç Olarak Kullanılmaktadır”

“Aya Sofya Kilisesi’nin Erdoğan’ın inisiyatifiyle camiye dönüştürülmesi dünyadaki bütün Hristiyanlar için küfür ve tahrik teşkil etmektedir.”

Batı Trakya dört Metropolit Türkiye’de Aya Sofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili ortak bir yazılı açıklama yayınladı.

Batı Trakya’da dört Metropolit yayınladıkları yazılı açıklamada, “Aya Sofya Kilisesi’nin, Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın inisiyatifiyle, aktif camiye dönüştürülmesi dünyadaki bütün Hristiyanlar için küfür ve tahrik teşkil etmektedir” ifadelerine yer veriliyor.

Açıklamada özetle şu ifadelere yer alıyor:

“Hristiyanlığın kutsal ve tarihi sembolü, Türk Cumhurbaşkanı tarafından halifelik niteliklerini barındıran çağdaş Neo-Osmanlıcı bir İslam devleti kurma çabasında bir araç olarak kullanılmaktadır.

Bu tahrik karşısında Yunanistan’ın bir Avrupa hukuk ülkesi olarak, milli haklarından feragat etmeden, demokrasi vermeye devam etmesi gerekiyor.

Trakya’da gerek sözlerle, gerekse de icraatla kararlı bir şekilde bu sevgiyi vaaz etmeye devam edeceğiz. Bu sevgiyle de yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Farklı dinlere sahip halkların barışçıl bir arada yaşamaları ve din özgürlüğüne saygı, sorgulanamayan ancak zayıflatılmaması gereken başarılardır. Dört Metropolit olarak bu kararı kınıyoruz ve bütün Hristiyan alemini ve modern dünyayı tarihi eserin doğru şekilde kullanılmasını sağlaması için verimli bir şekilde tepki göstermeye davet ediyoruz.”

Açıklama Kumçiftliği (Orestiada) Dimetoka (Didimotiho) ve Sofulu (Sufli) Metropoliti Damaskinos, Dedeağaç (Aleksandrupoli) Metropoliti Anthimos, Maronya ve Gümülcine (Maronia-Komotini) Metropoliti Panteleimon ve İskeçe (Ksanthi) Metropoliti Panteleimon’un imzasını taşıyor.

 

ΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

Ο Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ

Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ

Ο Αλεξανδρουπόλεως ΑΝΘΙΜΟΣ

Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ

ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ

Η μετατροπή της Εκκλησίας της Αγίας του Θεού Σοφίας σε ενεργό τέμενος, με πρωτοβουλία του κ. Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, αποτελεί ύβρη και πρόκληση κατά των Χριστιανών σε ολόκληρο τον κόσμο. Το κατ’ εξοχήν ιερό και ιστορικό σύμβολο του Χριστιανισμού χρησιμοποιείται ως εργαλείο από τον Τούρκο Πρόεδρο, στην απόπειρα του να οικοδομήσει ένα σύγχρονο νεο-οθωμανικό ισλαμικό κράτος με τα χαρακτηριστικά χαλιφάτου.

Απέναντι σ’ αυτή την πρόκληση η Ελλάδα, ως Ευρωπαϊκή χώρα δικαίου, χωρίς να υποχωρεί στα εθνικά δικαιώματα της, οφείλει να συνεχίσει να δίνει μαθήματα δημοκρατίας. Η Θράκη είναι το υπόδειγμα ενός τόπου πρότυπο και παραδείγματος προς μίμηση. Η ειρηνική συνύπαρξη πληθυσμών με διαφορετική θρησκεία και ο σεβασμός της θρησκευτικής ελευθερίας είναι κατακτήσεις που δεν αμφισβητούνται, αλλά και δεν πρέπει να υπονομευτούν. Εξάλλου, η ευαγγελική αγάπη είναι το σημαντικότερο διαχρονικό και πανανθρώπινο χριστιανικό μήνυμα.

Αυτήν θα συνεχίσουμε απαρέγκλιτα να κηρύσσουμε στη Θράκη, τόσο με λόγια όσο και με έργα. Και με αυτήν θα εξακολουθήσουμε να πορευόμαστε.

Οι 4 Μητροπολίτες καταδικάζουμε την απόφαση και καλούμε όλον τον χριστιανικό και πολιτισμένο κόσμο να αντιδράσει με κάθε πρόσφορο τρόπο για την αποκατάσταση του μνημείου και την απόδοσή του στην ορθή χρήση του.

† Ο Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ

† Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ

† Ο Αλεξανδρουπόλεως ΑΝΘΙΜΟΣ

† Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish