Yunanistan Haber

“Aya Sofya Hristiyan Kilisesidir”

“Aya Sofya bir Hristiyan kilisesidir, ismi de bunu bildirmektedir, cami olması için bu müdahaleye gerek yok.”

“Aya Sofya bir Hristiyan kilisesidir, ismi de bunu bildirmektedir, cami olması için bu müdahaleye gerek yok.”

Yunanistan’ın “Lozan Barış Antlaşması”nı ihlal ederek yıllardan beri kendi çıkarları doğrultusunda keyfi uygulamayla Batı Trakya’ya atadığı Müftülerden Gümülcine atanmış Müftüsü Cihat Halil’in “Aya Sofya Hristiyan Kilisesi olarak kalmalı” beyanı Batı Trakya’daki Azınlıkta tepkilere neden oldu.

Gümülcine atanmış Müftü Naibi Cihat Halil Yunanistan Devlet Radyosu ERA programından Thanos Siafakas ve Yorgos Neruços’un Aya Sofya ile ilgili sorduğu soruları cevapladı.

“Ayasofya Kilise olarak kalmalı” diyen Cihat Halil şu ifadeleri kullandı.

“Aya Sofya bir Hristiyan kilisesidir, ismi de bunu bildirmektedir, cami olması için bu müdahaleye gerek yok. Aya Sofya’nın eğer cami olursa bu garip olurdu. Konstantinupolis’in (İstanbul) birçok camisi var, bu gelişme Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında zor durumlara neden olmamalı.

İbadet mekanlarına hepimiz saygı duymalıyız. Adından da anlaşılacağı gibi, Aya Sofya bir Hıristiyan kilisesidir. Tabii ki Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ortodoks Hıristiyanlar vardı ve o tarihe kadar camiye dönüştürülene kadar öyleydi. Ve bunun ötesinde, o zamanlar müzeye dönüştürülmesinde, siyasi yetkililer buna karar verdi. Ancak ben bir din adamı olarak saygı duymak iyi olur diyorum.

Aya Sofya olduğu sürece  bu isim yeterli, adından bir Hıristiyan kilisesi, Hıristiyanlar için kutsal bir tapınak olduğu anlaşılmaktadır. Ve görüyorum ki bu müdahalenin şimdi yapılması gerekmiyor.

Birçok insan gibi, bunun bu dönemde tahrik edici bir karar olduğunu söyleyebiliriz. İslami isimler, Müslümanca isimlerle adlandırılan bu kadar çok camiler var. Bu isimle camiye dönüştürülmesi ve Aya Sofya Camisi olması, bu biraz garip.

Ben din görevlisi bir kişi olarak konumumdan, bunun hem Hıristiyanları hem de Müslümanları zor duruma sokmamak için yapılmamasını önerdim. Tarafsızlığı şu an bir müzedir. Hem Müslümanlar hem de (Ortodoks) Hıristiyanlar ve Katolikler ve tüm insanlık ziyaret etsin, bu yeterlidir.

Aya Sofya isminden, görünüyor ki Ortodoks Hıristiyan içindir ve sonra müzeye dönüştürülmüş. Şimdi bu durumda kalsın. Bu benim tercih ettiğim ve şu anda bu durumda olması insan hayatı için iyi olurdu.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu