Yunanistan Haber

“Atina’nın Önceliği Saraç-Türkiye Mutabakatı’nın Etkisizleştirilmesidir”

Diakopulos, “Atina için öncelik Saraç-Türkiye (Türkiye-Libya) muhtırasının etkisizleştirilmesidir” açıklamasında bulundu.

Başbakan Kirakos Miçotakis’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Aleksandros Diakopulos Güney Kıbrıs’ta yayın yapan “Simerini” gazetesine verdiği mülakatta, “Atina için öncelik Saraç-Türkiye (Türkiye-Libya) muhtırasının etkisizleştirilmesidir” açıklamasında bulundu.

Diakopulos, Yunanistan için Güney Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü, ulusal bağımsızlığını ve ulusal çıkarlarını koruma yükümlülüğünün en yüksek ulusal, ahlaki ve siyasi görev olduğunu vurguladı. Danışman Aleksandros Diakopulos, “Kıbrıs’ın saldırıya uğraması durumunda Yunanistan’ın silahlı olarak Kıbrıs’ın yanında bulunmaması gibi bir ihtimal yok” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Başbakanlık Ulusal Güvenlik Danışmanı Diakopulos, olası bir Yunan-Türk diyaloğunun başlatılması için koşulları ve çerçeveyi netleştirdi ve Atina için müzakere masasındaki tek farkın Ege ve Güneydoğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ve deniz bölgelerinin tanımlanması olduğunu vurguladı.

Diakopulos son olarak, “Atina için öncelik Saraç-Türkiye mutabakatının etkisizleştirilmesidir, çünkü bu tek başına Yunanistan’ı ve dolayısıyla da Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’den tamamen kesiyor ve sadece bu temelde olası Yunan-Mısır anlaşmasını görmeliyiz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu