Yunanistan Haber

Atina’da Koronavirüs Kuralları Hiçe Sayılırken, Batı Trakya’da Yasaklar Devam Ediyor!

Komandonun cenaze töreninde Koronavirüs kuralları hiçe sayılırken, Batı Trakya’da cenaze, düğün dernek, sosyal etkinlik yasakları devam ediyor!

Hayatını kaybeden Komandonun cenaze töreninde Koronavirüs mesafe kuralları hiçe sayılırken, Batı Trakya’da cenaze, düğün dernek, sosyal etkinliklerdeki yasaklar devam ediyor!

Geçtiğimiz gün Atina’nın Megara bölgesinde gece eğitimi sırasında paraşüt ile atlayan Komando Çavuş hayatını kaybetmişti. Talihsiz askerin Atina’daki cenaze töreninde Koronavirüs kurallarının hiçe sayıldığı görüldü. Cenaze törenine yüzlerce katılım olduğu gözlemlendi.

Ancak bir gün önce de Gümülcine’de eski bağımsız Milletvekili İsmail Rodoplu’nun cenaze töreninde emniyet ekipleri kuralların harfiyen uygulanmasına yönelik, cenaze töreninin kalabalık olmaması için sabah saatlerinden itibaren uyarılarda bulunmuştu. Ve nitekim de merhum Milletvekili İsmail Rodoplu’nun cenaze töreni yaklaşık 50 kişinin katılımıyla sınırlı tutulmuş ve yasada belirtilen Koronavirüs kuralları harfiyen uygulanmıştı.

Batı Trakya’da Azınlığın cenaze, düğün, sosyal kültürel gibi etkinliklerinde bir araya gelmeleri durumunda Koronavirüsün yayılma tehlikesi var da, her gün Atina’da resmi olarak kayıtlara geçen onlarca Koronavirüs vakasına rağmen benzeri etkinliklerde koronavirüsün yayılma çoğalma tehlikesi yok mu? Bu çifte standart uygulamanın neden yapıldığının hükümet yetkilileri tarafından bir açıklaması olsa gerek.

Kuralların Yunanistan’ın her yerinde aynı titizlikle uygulanması gerekmiyor mu? Atina ve diğer bölgelerde başka da, Batı Trakya’ya ve özellikle de Azınlığa gelince mi Koronavirüsün yayılması tehlike olarak görülüyor?

Burada amacımız yaşamını yitiren talihsiz genç komando ve ailesine veya mesleki açıdan ait olduğu Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’ne sitem etme gibi bir düşüncemiz asla söz konusu değil ve olamaz. Ailenin acısını tabii ki anlıyor ve paylaşıyoruz.

Ancak burada belirtmek istediğimiz, fotoğraflarda da görüldüğü üzere iki farklı cenaze töreninde ortaya çıkan görüntünün yetkili makamlarca incelenmesi ve neden farklı uygulamalara müsade edilmesine bir açıklık getirilmesidir.

Koronavirüs ile ilgili önlemler sadece Batı Trakya’daki azınlık için mi geçerli?

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu