Yunanistan Haber

Atina’da “Dostluk” Toplantısı

Başbakan Miçotakis’in de katılımıyla Atina’da “Dostluk” toplantısı gerçekleştirildi.

Başbakan Miçotakis’in de katılımıyla Atina’da “Dostluk” toplantısı gerçekleştirildi.

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi, Mısır, Fransa, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Ürdün’ün Dışişleri Bakanları, “Dostluk Forumu” kapsamında Atina’da bir araya geldi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen “Dostluk Forumu”nun ilk toplantısına Mısır, BAE, GKRY, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Fransa katıldı. Katılımcı Devletler, çok taraflı dostluk ve işbirliği bağlarının geliştirilmesi ve pekiştirilmesi konusunda anlaştılar.

Atina’da düzenlenen forumun ardından yayımlanan ortak bildiride, enerji, inovasyon, dijital ekonomi, sivil koruma ve insandan insana temaslar gibi alanlarda ortak eylem ve girişimleri teşvik etmeye hazır olunduğu belirtildi.

Orta Doğu barış süreci, Kıbrıs sorunu, Suriye, Libya, Yemen ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dahil olmak üzere başlıca uluslararası ve bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunulduğu aktarılan bildiride, farklılıkların barışçıl çözümünün önemi savunuldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ev sahibi sıfatıyla forumda yaptığı konuşmada, Atina’nın Doğu Akdeniz, Körfez, Balkanlar ve diğer Avrupa ülkeleri arasında bir köprü olmayı hedeflediğini savunarak, bu inisiyatifin “bir savunma birliği” olmadığını öne sürdü.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, toplantıya video konferans yoluyla katıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, forum kapsamında Atina’da bulunan mevkidaşlarıyla bazı ikili görüşmeler de yaptı. Yapılan görüşmelerde Dendias, toplantıya katılan ülkelerden Güney Kıbrıs ile aralarında işbirliği ve diplomatik ilişkilerin daha da geliştirilmesini konusunda talepleri olduğu belirtiliyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu