Yunanistan Haber

Atina Haftaya Hareketli Başladı

Türkiye'nin, Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etmesinden sonra Atina yeni haftaya hareketli başladı. Toplantı üstüne toplantı yapıldı.

Türkiye’nin, Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etmesinden sonra Atina yeni haftaya hareketli başladı. Toplantı üstüne toplantı yapıldı.

Türkiye’nin, Oruç Reis gemisi için yeni Navtex ilan etmesinin ardından Yunanistan bir açıklama yayınladı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin hamlesine tepki göstererek Doğu Akdeniz’deki bu tür hamlelerin provokasyon olduğunu öne sürdü. Açıklamada, “Yunanistan şantajı kabul etmeyecektir. Egemenlik haklarını koruyacaktır” ifadesi kullanıldı.

Yunanistan tarafından yapılan açıklamada “Sismik araştırma yasa dışıdır. Yunanistan, Türkiye’nin bölgedeki barış ve güvenliğe zarar verecek yasal olmayan hamlelerini durdurması çağrısında bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bu atılımına tepki göstererek, Doğu Akdeniz’deki bu tür hamlelerin provokasyon olduğunu öne sürerken, bölgedeki barış ve güvenliğe zarar vereceğini duyurdu.

Bugün sabah saatlerinden itibaren hareketli saatler yaşandı. Sabah saat 09:30 civarında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros başkanlığında toplandı. Toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Maksimu’da güvenlik toplantısı

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki toplantı sona erdikten sonra Ulusal Güvenlik Konseyi toplandı. Toplantının gündemi kuşkusuz Oruç Reis gemisi ve Türkiye’nin Navtex ilan etmesi. Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Başbakanlık konutu Megaro Maksimu’da başkanlık ettiği toplantıya Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Denizcilik Bakanı Yannis Plakiotakis ve Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros katıldı. Genelkurmay Başkanı Floros’un Maksimu’daki toplantıya askeri kamuflaj giysiyle katıldığı görüldü.

Pazar günü akşam saatlerinde Yunanistan Silahlı Kuvvetleri arttırılmış hazırlık seviyesiye geçti. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinde İzinli olan personelin izinleri iptal edilerek kışlaya dönmeleri çağrısı yapıldı.

Pazartesi günü Bakanlardan biri, donanmanın Oruç Reis’in hareketlerini izlediğini söyledi. “Siyasi ve operasyonel açıdan tamamen hazırız” diyen Bakan, “Donanmanın büyük bölümü gerekli yerlere konuşlandırılmak üzere hazır” ifadesini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan, Türkiye’ye bölgede huzur ve güvenliğe zarar veren yasa dışı eylemlere son vermesi uyarısında bulunuyor” dendi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish