Yunanistan Haber

“Askeri Olarak Çözüm Düşünürsek, Bu Kıbrıs Rum Helenizmi’nin Sonu Olacaktır”

“Eğer askeri olarak bir çözüm verebileceğimizi düşünürsek, bu Kıbrıs Rum Helenizmi’nin sonu olacak, arzu etmediğim bir şey.”

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Güney Kıbrıs ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada, “Borel’in burada bulunması, Avrupalı ortakların AB sınırları olarak tanımlanmış bir alanda bile istenmeyen bir krizden kaçınmanın nasıl ve ne şekilde mümkün olabileceğinden endişe duydukları bir teyitten başka bir şey değildir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Nikos Anastasiadis, konuşmasının devamında kullandığı cümle Yunanistan’da tepkilere neden oldu. “Eğer askeri olarak bir çözüm verebileceğimizi düşünürsek, bu Kıbrıs Rum Helenizmi’nin sonu olacak, arzu etmediğim bir şey” dedi ve Yunan basınında eleştiri yağmuruna tutuldu. Yunan basını bu cümlenin anlamını “savaşmadan teslimiyetçilik” olarak değerlendirdi.

“Bu bir karamsarlık veya teslimiyet notası değil, tam tersi. Silahları seçmek için gerçekleri bilmek zorundasın” diyen Anastasiadis, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kullanılan tek silahın diplomasi alanından çekilen silahlar olduğunu vurguladı.

Hristodulidis: “Türkiye bölgede oyunbozan konumunda”

Lefkoşa’da AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides ile bir araya gelen Borrell, görüşmede bölgesel istikrarı güçlendirme ve gerilimi düşürmenin yollarını ele aldıklarını belirterek “Münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesi, Kıbrıs’ın da önerdiği üzere uluslararası hukuka tam saygı ve iyi niyet temelinde yapılmalıdır” diye konuştu.

Borrell ayrıca “AB olarak, ilgili kıyılar arasında deniz alanlarının sınırlandırılması konusunun iyi niyet içinde müzakere edilmesi için Kıbrıs hükümetinin Türkiye’ye yaptığı çağrıyı memnuniyetle karşıladıklarını ve müzakereleri destekleyeceklerini” söyledi.

AB’nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarına desteğinin tam olduğu mesajını yineleyen Borrell, “Kıbrıs’ın, hepimize zarar verebilecek bir gerilimden kaçınmak için gösterdiği çabaları takdir ediyoruz. Müzakereler uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde gerçekleşmelidir” dedi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis de Borrell ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bir yıl içinde altıncı yasa dışı sondaj çalışmalarını başlattığını, Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini ve bölgeyi daha da istikrarsızlaştığını” savunarak “Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki eylemleri tek başına değerlendirilemez. Bu faaliyetler alarm verici bir genel tutumun parçasıdır” diye konuştu.

“Türkiye’nin bölgede bölgesel işbirliği, istikrar ve güvenliği zayıflatmanın yollarını arayan bir oyunbozan konumunda olduğunu” ifade eden Bakan, “Bunu Libya’da da Suriye’de ve Irak’ta da görüyoruz” dedi. Hristodulidis, Borrell’in Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e de “AB’nin uluslararası hukuka saygı göstermesi için Ankara’ya net mesajlar göndermeyi sürdüreceği ve hak ihlallerini derhal sona erdirmesi için baskı uygulayacağı” güvencesi verdiğini söyledi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu