Türkiye | Dünya

“Araya Kimseyi Sokmama Kararı Aldık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis'le görüşmesinin detaylarını anlattı: “Aramıza kimseyi sokmama kararına vardık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis’le görüşmesinin detaylarını anlattı: “Aramıza kimseyi sokmama kararına vardık.”

NATO Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüşmesinin ayrıntıları anlattı. Miçotakis’le olumlu bir havada görüştüğünü söyleyen Erdoğan, “Pozitif gündemi destekleyecek adımların karşılıklı atılması konusunda fikir birliğine vardık. Biz görüşmelerimizi özel hattan yapmak suretiyle aramıza kimseyi sokmama kararına vardık” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı’nda bir araya geldi. 45 dakika süren bire bir görüşme sonrasında Erdoğan bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Emmanuel Fransa Başbakanı Macron ile yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını aktardı.

“Araya kimseyi sokmama kararı aldık”

Türkiye-Yunanistan arasında olumlu diyalog mekanizması için mutabık kalındığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Miçotakis’le görüşmemizde yeniden canlandırdığımız diyalog mekanizmasını kararlaştırdık. Pozitif gündemi destekleyecek adımların karşılıklı atılması konusunda fikir birliğine vardık. Biz görüşmelerimizi özel hattan yapmak suretiyle aramıza kimseyi sokmama kararına vardık. Sayın Miçotakis’in ifadelerine aynen katılıyorum. Sessiz sakin bir yıl oldu olacak düşüncesini paylaşıyorum. Aramızda güzel bir görüşme geçti. Gerek Ege’de olsun diğer bölgelerde olsun şunu söyledim. 3. ülke ve ya kişileri karıştırmayalım. Bu tür sıkıntılı durumlar olduğunda sizi özel hattan arayım siz de beni arayın herhangi bir sıkıntı yaşamadan Türkiye- Yunanistan olarak adımlarımızı atalım” dedi.

“Masanın üzerinden şu sorunu kaldıralım”

Erdoğan, “Bazı örnekler oldu. Mesela dedim şu: Bu konuyla ilgili olarak kararımızı verdiğimizde size verelim ve masanın üzerinden o sorunu kaldıralım. Ayrıca bizim sizden bir isteğimiz olduğunda siz onu masadan kaldırdığınızda bu masa sorun masası olmaktan çıkıp çözüm masası haline gelmiş olacak. Ve bunu iki lider gerçekleştirmiş olacak” diye konuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish