Yunanistan Haber

Angelos Sirigos: “Devlet Güvenliği İçin Tehlike, Kapatılsın”

“Votanikos’daki camiye 350 kişi sığabilecek, bu yeterli değil.”

Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Angelos Sirigos, Atina’da değişik bölgelerde Müslümanlara ait ibadethanelerin devlet güvenliği açısından tehlike arzettiğini ve kapatılmaları gerektiğini söyledi.

Pantion Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk ve Dış Politika doçenti ve Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili olan Angelos Sirigos, Ethnos gazetesine konuştu.

Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Angelos Sirigos, Atina’da değişik bölgelerde Müslümanlara ait ibadethanelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “ruhsatsız ibadethaneler gayri resmi değil, yasa dışıdır ve kapatılmalıdır. Yasallaştırılmış yaklaşık 10 ibadethane var. Bazıları yazdan beri kapalı.” Değerlendirmesini yaptı.

Sirigos özetle şu ifadeleri kullandı:

“Yunanistan Müslüman bir ülke değil.”

“Ruhsatsız ibadethaneler örneğin, ibadet etmek isteyen insanların toplaması için tehlikeli kabul edilen uygun olmayan yerler olabilir. Yangın güvenliği ve acil çıkış kurallarına v.b. sahip değildirler. Burada bir farklılaştırma yapmalıyız. Votanikos camidir. Cami ayrı bir şeydir, ibadet yerleri başkadır. Caminin imamı ve Yönetim Kurulu v.b. var.

Devlet güvenliğine yönelik bir risk olduğu %100 kesin. Diğer ülkelerden alınan örnekler bize camilerde radikalleşmenin başladığını gösteriyor. İbadet yerlerine özel olarak dikkat etmek gerekiyor.

Yunanistan Müslüman bir ülke değil. Deneyimler göstermiştir ki, yalnızca Müslümanların büyük bayramlarında büyük mekanlara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla Votanikos’da bulunan caminin namaz kılmak isteyen Müslümanların ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyleyebiliriz.

Öte yandan Yunanistan Yunanistan Müslümanları Birliği Başkanı Naim El-Ghandour, Angelos Sirigos’a göre farklı bir görüş belirterek, Votanikos’taki caminin Atina’da yaşayan Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamasının imkansız olduğuna işaret ediyor.

Naim El-Ghandour şu görüşleri paylaşıyor:

“Votanikos’daki camiye 350 kişi sığabilecek, bu yeterli değil.”

“Votanikos camisinin etrafındaki ibadet alanlarının kapatılması gerektiğini biz baştan söylemiştik. Yıllarca Atina’ya resmi cami yapılması için mücadele ettik. İnsan olmaması mümkün değil, çünkü Müslümanlar gayri resmi yerlerde ibadet ediyor. Şimdi elbette pandemi nedeniyle kapatılmak için doğru zaman değil.

Votanikos camisinde kılınan beş vakit namazda sadece dokuz kişiye müsade ediliyor. Ancak pandemiden sonra bölgedeki ibadethanelerin kapatılması gerekiyor. Ancak pandemiden bağımsız olarak düşündüğümüzde, Votanikos’daki camiye 350 kişi sığabilecek, bu yeterli değil. Pandemiden önce Neos Kosmos semtindeki 400 metrekarelik ibadet alanı 600 kişiyi ağırlayabiliyordu.

Ayrıca Moshato’da üç katlı ve 1.800 metrekarelik bir alan var, buraya daha fazla insan sığabilir. Pandemiden önce bu alanlar doluydu. Bir de bizim için Cuma meselesi var, ibadetin temeli olan olan Cuma namazı. Cuma günleri bir Müslüman iki veya daha fazla kez namaz kılabilir. Votanikos camisinden uzak olduğunda bu nasıl olacak? Lavrio, Salamina, Aspropirgos’taki ibadet yerleri nasıl kapanacak ki?”

Radikalleşmenin camilerde başladığını ileri sürerek Yunan halkına böyle şeyler söyleyerek korku yayanlar, neden Polisten bu soruyu cevaplamasını istemiyorlar? Yunanistan’da böyle bir sorun yok.

Yunanistan güvenli bir ülkedir, özellikle Müslümanlar için çok değerlidir. Bu meseleler için yetkili birimler var. Bu birimlerle işbirliğimiz kusursuzdur.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish