Yunanistan Haber

Andoniadis: “Yunan Kıta Sahanlığı Belirlenmedi, Herhangi Bir İhlal Söz Konusu Değil”

"Yunan kıta sahanlığı belirlenmedi. Dolayısıyla herhangi bir ihlal söz konusu değil."

Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden emekli olan Amiral Andoniadis, Miçotakis hükümetini eleştirdi ve Oruç Reis’in Yunan karasularında herhangi bir ihlalde bulunmadığı ileri sürdü.

Emekli Amiral Andonis Andoniadis, katıldığı televizyon programında, Miçotakis hükümetinin Oruç Reis konusundaki tutumunu eleştirdi. Türkiye’nin çalışmalarını Yunan karasularında yapmadığına dikkat çeken Andoniadis, “Yunan kıta sahanlığı belirlenmedi. Dolayısıyla herhangi bir ihlal söz konusu değil” dedi.

Yunanistan’ın eski deniz kuvvetleri komutanlarından emekli Amiral Andonis Andoniadis, Open TV kanalında konuk olduğu bir programda, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Oruç Reis’i bölgeye göndermesinin oldukça zeki ve önemli bir adım olduğunu söyleyen Andoniadis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin çıkarına olduğuna inandığı şeyleri yaptığını söyledi.

Andoniadis, Miçotakis hükümetinin Doğu Akdeniz’deki siyasetini, özellikle Oruç Reis konusundaki tutumunu eleştirdi. Türkiye’nin çalışmalarını Yunan karasularında yapmadığına dikkat çekti. Yunan kıta sahanlığının belirlenmiş olmadığını, dolayısıyla ihlal de edilemeyeceğinin altını çizdi.

Yunanistan’ın, Oruç Reis araştırma gemisinin ne yaptığı ile ilgilenmemesi gerektiğini söyleyen Andoniadis, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de bir savaş atmosferi yarattığını söyledi.

Andoniadis, koronavirüs salgını ve ekonomik kriz içindeyken Miçotakis hükümetinin silahlanma isteğinde olmasına da tepki gösterdi. Komutan Andoniadis; Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkeleri kastederek, Atina’nın Türkiye ile ilişkileri iyi olan ülkelerden Ankara’ya yaptırım istemesini de “saflık” olarak niteledi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu