B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

“Anavatan Türkiye Haklı Davanızın Her Noktasında Yanınızda Olacaktır”

"Ne vatandaş hakkını ne azınlık hakkını alamamış bir topluluğun bu iradeyi bu şuuru 7'den 70'e sürdürüyor olması çok önemli bir durum."

Vefatının 26. yılında Dr. Sadık Ahmet 24 Temmuz saat 19:00’da kabri başında düzenlenen bir törenle anıldı. Törene Türkiye’den T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık katıldı.

Tören, sala ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Dua ise İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete tarafından yapıldı. Törende DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Merkezi adına Denetim Kurulu Başkanı Necmettin Kahya, Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve Türkiye’den Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konuştu.

Törene katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Doktor Sadık Ahmet’in mücadelesinden ders alınması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Batı Trakya Türklerinin mücadelesini desteklemeye devam edeceğini ifade eden Yanık şunları söyledi:

“Anavatan Türkiye haklı davanızın her noktasında yanınızda olacaktır”

 

“Rahmetli Sadık Ahmet, kimliği korumanın önemini çok erkenden anlayan ve önemini kavrayan bir liderdi. Bunu meşru yollarla korumanın ne kadar olduğunu fark eden ve mücadelesini veren bir isim. Kurucu başkanı olduğu parti, Türk azınlığın da mücadelesini özetleyen bir isim aslında. Batı Trakya Türkleri dostluk istiyor, eşitlik istiyor ve barış içinde yaşamak istiyor. Yaşadıkları topraklara dostluk etmekten başka bir tavır içine girmeyen bir toplum Batı Trakya Türkleri. Ne vatandaş hakkını ne azınlık hakkını alamamış bir topluluğun bu iradeyi bu şuuru 7’den 70’e sürdürüyor olması, kaybetmemiş olması ve bu mücadelenin peşinde devam ediyor olması bence çok önemli bir vaka, çok önemli bir durum.

Sizlerin bu haklı mücadelesinde, uluslararası hukuktan ve ikili anlaşmalardan kaynaklı tüm haklarınızın hem savunulması hem kazanılması noktasında Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri olarak yanınızda olduk ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Uluslararası platformda ve tüm platformlarda bu hakların dile getirilmesinde de yanınızda olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ben bugün Türkiye Cumhuriyeti hükümetini temsilen buradayım. Anavatan Türkiye’nin haklı davanızın her noktasında yanınızda olacağımızın sözünü vermek için buradayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere selamını getirdim. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu davanın takipçileri, savunucuları olmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye, soydaş Batı Trakya Türk Toplumunun çok yakın takipçisi olmaya devam ediyor.”

Törende Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Bakanları ve tüm parti başkanlarının gönderdikleri mesajlar okundu. Batı Trakyalı müzik konservatuarı öğrencisi Batuhan Hasan’ın bestelediği Sadık Ahmet Marşı seslendirildi.

Törene yine katılmadılar!

Anma törenine Azınlıktan oldukça yoğum bir katılım sağlanırken, Milletvekilleri İlhan Ahmet, Burhan Baran ve Hüseyin Zeybek’in bu yıl da katılmaması bir kez daha dikkatlerden kaçmadı.

Törene katıldılar

Törene Dr. Sadık ailesinin yanısıra Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu,

BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, GTGB Başkanı Sedat Hasan, Türkiye’den Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Emin Latif, Bursa Osmangazi Belediye Meclis Üyesi İsmail Hayat, Bulgaristan’dan Hak ve Özgürlükler Partisi Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Kızılağaç (Kirkova) Belediye Başkanı Şinası Süleyman, Bulgaristan Milletvekilleri Bayram Bayram ve Paplin Kristev’in yanı sıra azınlık kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Mesaj gönderdiler

Törene katılamayanlar T.C. Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YTB Başkanı Abdullah Eren, İYİ Parti G. Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, EFA- Avrupa Hür İttifakı Başkanı François Alfonsi, Yunanistan’daki Makedon Hareketi’nin gönderdikleri mesajlar okundu.

Son olarak açık havada katılımcılara yemek ikram edildi.

Bakan Yanık, Sadık Ahmet’in ailesiyle buluştu

Anma töreni için Gümülcine’ye giden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sadık Ahmet’in ailesi ile bir araya geldi.

Törendeki videoları izleyebilirsiniz

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish