Yunanistan Haber

Anaokul ve İlkokullara Kayıtlar Başladı

Yunanistan’da Anaokul ve İlkokullara kayıtlar Mayıs ayı yerine Mart ayında başladı.

Yunanistan’da Anaokul ve İlkokullara kayıtlar Mayıs ayı yerine Mart ayında başladı.

2021-2022 eğitim yılına Anaokulları ve İlkokullara kayıtlar bir önceki yıllara kıyasla bu yıl dijital olarak daha erken yapılacak. 2016 ve 2017 doğumlu çocuklar Anaokullarına kayıt olurken, 2015 doğumlu öğrenciler ilkokul birinci sınıfa başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Dijital Yönetişim Bakanlığı’nın işbirliği ile 2021-2022 eğitim yılı için devlet anaokullarına elektronik kayıt platformu 1 Mart 2021 Pazartesi gününden başlayarak 20 Mart 2021 Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Aynı zamanda, İlkokul birinci sınıflara kayıt yapılması için başvuru dilekçesinin 1 Mart 2021 Pazartesi gününden başlayarak 20 Mart 2021 Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Başvurular ve destekleyici belgeler, pandemi dolayısıyla velilerin Anaokul veya İlkokullara gitmeden kayıt işlemlerini e-posta veya Yunanistan Postaneleri gibi uygulamalarla okula gönderebilmelerine imkan sağlanmaktadır. Öyle ki Anaokulları ve İlkokulların yönetimleri öğrencinin doğum begesini e-devlet uygulamasından temin etme imkanı da bulunuyor.

Eğitim ve Dinler Bakanı Niki Kerameos konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl çocuklarımızın iki yıllık zorunlu okul öncesi eğitime ve ilkokul birinci sınıfa kayıtlarını her zamankinden daha erken başlatıyoruz. Bir pandeminin etkisi altında Anaokullarına kayıtlar elektronik olarak yapılırken, eğitim yılını zamanında organize etmek için Mayıs ayı yerine Mart ayı sürecini başlattık. Amacımız, öğretmenlerimizi yerlerine erken yerleştirmek, aile yaşamlarını ve sorumluluklarını zamanında planlayabilmek. Dijital Yönetişim Bakanlığına her zaman yapıcı işbirliği için içtenlikle teşekkür ederiz. Amacımız, süreçleri iyileştirerek ailelerimizi ve okullarımızı kolaylaştırmak.”

Devlet ve Dijital Yönetişim Bakanı Kiriakos Pierrakakis şunları söyledi:

“Anaokullarına kayıtların diğer yıllara göre daha erken ve yalnızca dijital olarak başlaması net bir mesaj veriyor: Devlet vatandaşlara saygı duyuyor ve onlara hizmet etmek için çalışıyor. Geçen yıl elektronik olarak 80.000’den fazla kayıt yapıldı, bu da hem ebeveynlerin hem de idarenin uygulamaların yönetilmesi ve çocukların dağıtımını kolaylaştırdı. Vatandaşları ve öğrencileri her zaman dijital araçlarla güçlendirmek amacıyla Eğitim Bakanlığı ile çok düzeyli bir işbirliğimiz var “dedi.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish