Yunanistan Haber

Anadolu’dan Göç Eden Rumlar’ın Kayıt İşlemleri Devam Ediyor

Rumlar’ın kayıt altına alınma işlemleri Yanya Üniversitesi tarafından yapılan çalışmayla devam ediyor.

1919-1923 yılları arasında Anadolu’dan göç eden Rumlar’ın kayıt altına alınma işlemleri Yanya Üniversitesi tarafından yapılan çalışmayla devam ediyor.

Yaklaşık dört yıldan beri Yanya Üniversitesi Ekonomi Bölümü Bilişim ve Hesaplamalı Ekonomi Laboratuvarı (EEPYO) tarafından, 1920-1922 yılları arasında Anadolu’dan göç eden Rumlar’ın kayıt altına alınma işlemleri büyük ve geniş kapsamlı bir araştırma ve çalışma ile aralıksız devam ediyor.

Tabii ki Yunanistan devleti ve resmi kurumları, 1919-1923 yılları arasında Anadolu’dan Mübadele ile Rumlar’ın Mecburi Ayrılışını Küçük Asya Felaketi veya son yıllara yaptığı gibi sözde “Anadolu soykırımı” tanımlaması yaparak uluslararası alanda tanıtmak üzere çalışmalara hız vermis bulunuyor.

Bu çalışmalardan biri ve bugüne kadar yapılmış en kapsamlı olanı, Yanya Üniversitesi Ekonomi Bölümü Bilişim ve Hesaplamalı Ekonomi Laboratuvarı (EEPYO) tarafından yapılan çalışma dikkat çekiyor.

EEPYO direktörü Profesör Athanasios Stavrakoudis, öğrencilerin yardımıyla projenin koordinasyonunu titizlikle 4 yıldan beri yürütüyor. Stavrakoudis bu projeyi “Bu, Yunanistan’ın ekonomi tarihi üzerine bir araştırma. Gömenlerin yerleşimi, 20. yüzyılda ülke tarihindeki en önemli olaydır” değerlendirmesini yapıyor.

Bu büyük proje, ABD Brown Üniversitesi’nde görevli Yunan Ekonomi Profesörü Stelios Michalopoulos ile birlikte yürütülüyor.

Bu projede yapılan çalışma ile, yerleşim yerleri ve kökenlerin listesini tamamlamak, böylece yaklaşık 250.000’i köylere ve yaklaşık 350.000’i şehirlere yerleşmiş olan yaklaşık 600.000 göçmenin ismlerinin genel bir resmini ortaya çıkarmak.

Ayrıca, Profesör Athanasios Stavrakoudis’in söylediğine göre, projeyi 2021 yılı içinde tamamlayarak, 2022 yılında “Küçük Asya Felaketi” nin 100. yılı kutlamalarına yetiştirmek olduğu belirtiliyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu