Batı Trakya Haber

Amucas, Başkan Önder’e Karşı Savcıyı Göreve Davet Etti!

Olmadı Amucas olmadı...Kaş yapayım derken göz çıkartıyorsun..!

Amucas’ın son döneme Belediye Başkanı Önder Mümin üzerinden sergilediği davranışlar, Azınlık insanını o baskıcı yıllara geri götürüyor.

Yassıköy (İasmos) Belediyesi muahalefet “Orama Anaggenisis” (Yeniden Doğuş Vizyonu) listesi Başkanı Kiriakos Amucas’ın son döneme Belediye Başkanı Önder Mümin üzerinden sergilediği davranışlar, sadece Yassıköy Belediyesi bölgesinde yaşayan Azınlık insanını değil, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık toplumunun tamamında şaşkınlık ve öfke ile karşılanmaya başladı.

Amucas, son olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında, Belediye Başkanı Önder Mümin’in sosyal medya üzerinden köylerin isimlerini Türkçe olarak yazmasına tepki gösteriyor ve yazısında da belirttiği üzere Savcılığın harekete geçmesi için çağrıda bulunuyor.

Yerel Yönetim bazında Kiriakos Amucas’ın muhalefet lideri olarak Başkan Önder Mümin hakkında istediği şekilde politika yapma hakkına sahip olması kadar doğal birşey olamaz. Ancak Amucas’ın yüzyıllardır Batı Trakya’da yaşayan Türklerin köylerin isimlerini Türkçe olarak yazmaları ve telafüs etmelerine yönelik son dönemde takındığı tavır anlaşılır gibi değil.

Amucas yazısında da belirttiği gibi, Önder Mümin Belediye Başkanı sıffatıyla da olsa günlük yaşamında ait olduğu toplumun davrandığı gibi davranmaya, yaşadığı gibi yaşamaya özen göstermesinden daha doğal bir şey olamaz.

Amucas unutmamalıdır ki, Batı Trakya’da yaşayan Türk toplumuna ait insanların kendi kendini tayin etme hakkına sahip olduklarını, günlük yaşamlarında şanlı tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelen köy isimlerinin, bundan böyle de aynı şekilde yaşamaya ve yaşatılmaya bu toplum Önder ile, Memet ile Ayşe ve Fatma ile devam edecektir.

Son olarak Amucas gibi deneyimli bir siyasetçi muhakkak şunu çok iyi biliyordur; “Kırk yıllık Kâni, olur mu Yani.”

Onun için kendisine tavisyemiz şudur; uzun yıllar birlikte yaşadığı insanların kimliklerine, diline, hitabetine yönelik ucuz siyaset yöntemini bir tarafa terk etmesini ve bölgenin gerçeklerini adıyla şanıyla dile getirmesini tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Belediye Başkanı Önder Mümin’in, Belediyenin resmi yazışmalarında ve evraklar üzerindeki kullandığı yazı dilinin, ülkemiz Yunanistan’ın resmi dili ile yapıldığı muhakkak aşikardır. Aksi zaten düşünülemez.

Amucas’ın belirttiği gibi ELGA yetkililerine, “Ελάτε να δούμε τις καταστροφές στο Yassıköy, στο Balabanköy, στο Yalımlı και στο Arabacıköy” demeyecek kadar akıllıdır bir hukukçu kimliği ile de Belediye Başkanı Önder Mümin…

Dolayısıyla da bir bardak suda fırtına kopartmaya çalışılmanın ardında yatan gerçek nedir? Ona bakmak lazım…Bölgenin yıkıcı boyutlara ulaşan ekonomik krizin yanında, daha fazla gerginliği kaldıramayacağını sayın Amucas bilmeli ve dikkate almalıdır diye düşünüyoruz….

Tabii ki sayın Amucas Belediye bünyesinde asli ve demokratik hakkı olan olan muhalefet etme görevini yapma hakkına da sahiptir, ancak bir toplumun kimlik ve değerleri üzerinden değil, etik olmaz, olursa yanlış olduğunu da yazmaya devam ederiz.

Olmadı Amucas olmadı…Kaş yapayım derken göz çıkartıyorsun..!

Amucas’ın yaptığı basın açıklamasının Yunancası aynen aşağıdaki gibidir.

 

Με ενδιαφέρον η αξιωματική Αντιπολίτευση παρακολουθεί τις δηλώσεις του κ. Οντέρ ότι προσφεύγει στη δικαιοσύνη γιατί δήθεν τα ΜΜΕ διαστρεβλώνουν την αλήθεια εις βάρος του και του καταλογίζουν ότι αποκαλεί τον Δήμο Ιάσμου «Yassiköy».

Δυστυχώς για αυτόν οι δηλώσεις του στην Προύσα με φόντο την απαράδεκτη σημαία της Ανεξάρτητης Δυτικής Θράκης, δεν έχουν ξεχαστεί. Ο αυτοπροσδιορισμός του ως Τούρκος με τουρκική παιδεία, οι εχθροί που είναι απέναντι και η Τουρκία που την αποκαλεί μητέρα πατρίδα είναι ορισμένες μόνο από τις δηλώσεις του Δημάρχου που θα μείνουν στην ιστορία του τόπου.

Μετά τις χθεσινές εκτεταμένες καταστροφές λόγω καιρού στον Ίασμο, στη Διαλαμπή, στους Αμαξάδες και στο Κοπτερό, αναρωτιόμαστε πώς θα αποκαλέσει τους οικισμούς αυτούς στον ΕΛΓΑ. Ελάτε να δούμε τις καταστροφές στο Yassiköy, στο Balabanköy, στο Yalimli και στο Arabaciköy;

Ειλικρινά, ένας εισαγγελέας δε διαβάζει τις αναρτήσεις του κ. Οντέρ; Σαφώς και στο προσωπικό του προφίλ μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί όποια γλώσσα θέλει. Ο κ. Οντέρ όμως δεν είναι ο «καθένας». Είναι ο Δήμαρχος Ιάσμου που απευθύνεται σε Έλληνες πολίτες για θέματα που αφορούν τον Δήμο!

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish