Yunanistan Haber

Amerikalılar SUDA Üssü’nü Genişletecek!

Doğu Akdeniz’deki hareketlilik Amerika Birleşik Devletleri’ni harekete geçirdi.

Doğu Akdeniz’deki hareketlilik Amerika Birleşik Devletleri’ni harekete geçirdi. Yunanistan’ın Girit adasında bulunan ve önemli bir askeri güç bulundurulan SUDA Askeri Üssü’nde son haftalarda sessiz sedasız bir askeri hareketlilik söz konusu.

Son döneme Amerika’nın Yunanistan ile ilişkilerini daha da derinlikte geliştirmesinden sonra, değişik bölgelere konuşlanmasının yanısıra SUDA Üssü’ne verdiği önemin yeri ayrı. Öyle ki Girit SUDA Üssü’nden Kuzey Afrika, Akdeniz, Adriatik ve Ege’yi rahatlıkla kontrol etme lüksüne sahip.

Bu nedenle ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Yunanistan ziyareti dah ada bir önem arz ediyor. Önce Selanik, ardından da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Girit SUDA Üssü’nde görüşmesi her halükarda tesadüf sayılmaz.

Güvenilir kaynakların belirttiğine göre, Pompeo’nun bu ziyaretinde SUDA Üssü’nün genişletilmesi konusunun ele alınması bekleniyor. Amerikalılar, Türkiye’nin bölgede aktif bir aktör haline gelmesi, son döneme Rusya ile her alanda ilişkilerini geliştirmesi, Amerika’yı ciddi derecede rahatsız ediyor.

Bu sebepten dolayı ABD, Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’ne yakın gelecekte alternatif bir bölge kullanması gerekirse eğer, bunun büyük ihtimalle Girit’teki SUDA Üssü olması gerektiği hesaplarını yapıyor. Dolayısıyla da Pompeo’nun bu ziyaretinin önemli ölçüde bazı kararların alınmasına yol açması bekleniyor.

Yunanistan tarafından duruma bakıldığında, Yunanistan’ın ABD’nin varlığından rahatsızlık duymadığı açıkça görülmektedir. Tam aksine ABD’yi Yunanistan’a davet eden tarafın da Yunanistan olduğu göz ardı edilmemelidir.

Bunun da temelinde, Yunanistan ile Türkiye arasında var olan ve çözümü çok zor olan sorunların gelecekte de devam edeceğini, bunun zamanla belki de sıcak bir çatışmaya kadar gidebileceğinden dolayı, Yunanistan ABD’nin Akdeniz ve Ege Denizi’nde varlığını bizzat istiyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu