Yunanistan Haber

Amerikalı Yunanlılar: “Yunanistan ve Türkiye Birlikte Yaşayabilir ve Yaşamalıdır”

Amerikalı Yunanlılar, ABD’den Yunanistan ile Türkiye arasında ilişkilere yardımcı olmasını talep ediyorlar.

Amerika’da yaşayan Yunanlılar, New York Times gazetesinde yayınladıkları bir yazıda, ABD’den Yunanistan ile Türkiye arasında ilişkilere yardımcı olmasını talep ediyorlar.

Amerika’da yaşayan Yunanlılar, New York Times gazetesinde yayınladıkları bir yazıda, “Yunanistan ve Türkiye birlikte yaşayabilir ve yaşamalıdır” diyerek, Amerika Birleşik Devletleri’nden bu yönde müdahalede bulunmasını talep ediyorlar.

New York Times gazetesinde yayınlanan “Yunanistan ve Türkiye birlikte yaşayabilir ve yaşamalıdır” başlıklı bir makalede, Yunan asıllı ABD’li işadamları John A. Catsimatidis, Andrew Liveris, Denis Mehiel, Michael Psaros  ve George P. Stamas Yunan-Türk meselelerinde ABD’nin desteğini talep ediyorlar.

Yazılı açıklamada özetle şu ifadelere yer veriliyor:

“Son aylarda Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu’yu içeren daha geniş bir bölgede istikrarı bozan bir faktör haline geldi ve gerilime ve olası çatışmalara neden olan bir dizi jeopolitik hamleler başlattı. Bu, Türk halkının komşularıyla ve dünyanın geri kalan halklarıyla olan ilişkilerini temsil etmemektedir.

Türk hareketleri birden fazla cephede gerçekleşiyor: Hıristiyanlığın İslam ile bir arada yaşamasının en temsili sembolünün, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi, Ege ve Doğu Akdeniz’de askeri güç tarafından desteklenen yasadışı faaliyetler, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Gazimağusa’da provokatif hamleler, Suriye, Libya ve Irak’a askeri müdahale ve son olarak da Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaya karışması.

Daha geniş bir bölgenin istikrarsızlaştırma girişimi, aşağıdaki   ülkelerin İsrail ve Mısır’ın ilgi odağındadır vede ABD’nin acil dikkatine ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye’nin saldırgan davranışı, Türkiye ve Yunanistan halkları arasında büyük umutları olan pozitif ilişkileri ve sınır ötesi temasları olumsuz etkilemekte ve zayıflatmaktadır.

Talep ediyoruz:

  • Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin giriştiği gerilimin tırmanmasını önlemek için mevcut tüm araçları kullanmalıdır.
  • Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan’ın Deniz Hukuku da dahil olmak üzere, uluslararası hukuka bağlılığını desteklemelidir ve diyalog yoluyla ilişkileri geliştirecek ve aynı zamanda şiddet tehditlerinden, askeri harekattan ve savaş söylemlerinden kaçınmaya yardımcı olmalıdır.
  • Yunanistan ve Türkiye birlikte yaşayabilir ve yaşamalıdır. Halkları, modern batı demokrasilerinin vatandaşları olarak ekonomik ve kültürel ilişkiler ve işbirliği ile barışçıl bir geleceği hak ediyor. Bu, sonuçta komşuların yararına ve daha geniş alana fayda sağlayacaktır.”

Saygılarımızla.

John A. Catsimatidis, Andrew Liveris, Denis Mehiel, Michael Psaros ve George P. Stamas.

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu