Yunanistan Haber

Akdeniz’de Türkiye’nin Kararlılığı Diyalog Çağrısı Yaptırdı!

Avrupa Birliği Yunanistan'a Doğu Akdeniz için diyalog çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği Yunanistan’a Doğu Akdeniz için diyalog çağrısı yaptı.

Her fırsatta Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan’ın yanında açıklamalar yapan AB bu kez şaşırttı. AB Komisyonu Yunanistan’a Doğu Akdeniz için Türkiye ile diyalog çağrısı yaptı.

Başta Fransa olmak üzere Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan’ın yanında açıklamalar yapan Avrupa Birliği bu kez Yunanistan’ın arkasında duran sözler yerine diyalog çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin yapılan açıklamada, “Tansiyonu yükselten adımlar yerine Türkiye ile diyaloğa ihtiyaç var” denildi. Komisyon Türkiye içinse “Türkiye’nin barışçıl bir çözüm bulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Merkel, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlikle ilgili önceki gün bir açıklama yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile konuyu yoğun bir şekilde tartıştıklarını söyleyen Merkel, “Tüm AB ülkeleri Yunanistan’ı desteklemek zorunda” ifadelerini kullandı.

Öte yandan AB’ye üye olan Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Fransa ve İtalya 26-28 Ağustos Kıbrıs adasının batısında ortak deniz ve hava tatbikatı gerçekleştirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bir soruya yerdiği yazılı yanıtta, “Fransız askeri uçaklarının, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya’yla birlikte gerçekleştirilen tatbikat bahanesiyle Kıbrıs’a inmesi ve bu uçakların geçici veya sürekli olarak Ada’ya konuşlandırılmasının, 1960 Antlaşmaları’na aykırı olduğunu’ vurgulamıştı.

Aksoy, “Kıbrıs Adası’nın garantörü olmayan Fransa, bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir. Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkü’nü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu