Batı Trakya Haber

Ahmet Kara: “Zaman Okullarımıza Sahip Çıkma Zamanı, Oyumuzu Kullanalım”

İskeçe Türk Birliği eski Başkanlarından ve halihazırda İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen heyeti üyesi olan Avukat Ahmet Kara, “Zaman okullarımıza bir kez daha sahip çıkma zamanı. 26 Ocak Salı günü  08:00-17:00 saatleri arasında mutlaka oyumuzu kullanıp, okullarımızı idare edecek encümen heyetlerini belirleyelim.” Çağrısında bulundu.

Ahmet Kara’nın yazısı aynen şu şekildedir:

Yeniden “Yeni Normal’E” dönüş ve Azınlık Okullarında Encümenlik seçimleri.

“Kasım ayı başından itibaren ülke genelinde uygulanan karantina’nın yavaş yavaş yerini yeniden “yeni normal’e” dönüşe bırakmaya başladığı dönemdeyiz. İşin uzmanı  olmadığım için bu dönemde “yeni normal’e” dönülmesi doğru mu, yanlış mı tartışmasına hiç girmeyeceğim. Şu bir gerçek ki, bu bilgi kirliliği olduğu sürece tereddüt ve şüphe maalesef hep olacaktır. Ayrıca, virüsün kamu sağlığı yanında ekonomileri de alt üst ettiği gerçeği herkesçe görülmektedir.

Madem artık “yeni normal’e” dönüş başladı, Aralık ayı başında ilân edilip, COVID 19’a karşı tedbirler çerçevesinde iki kez ertelenen encümenlik seçimleri, olağan dışı bir gelişme olmadığı sürece, 26 Ocak Salı günü gerçekleşecektir.

Burada bir iki noktaya değinmeden edemeyeceğim. Yaşanan süreçten açık bir şekilde anlaşıldı ki, idare, encümenlik seçimlerinin o dönemde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bile bile seçim prosedürünü başlattı ve daha sonra sadece oylama işlemini erteledi.  Peki, adaylık  için neden ek süre verilmedi? Bence sebep belli ve  8 Aralık 2020 tarihli paylaşımımda vurguladığım gibi, encümenlik seçimlerine gerek adaylık konusunda gerekse daha sonra oy kullanma aşamasında katılımı mümkün olduğunca asgaride tutmak ve böylece okullarımız için çok önemli olan encümenlik kurumunu daha da itibarsız hale getirmek.

Bu düşünceyi destekler gelişmelere örnek olarak bazı okullarda müdürlerin  seçim ilânını sadece okulun ilân tablosuna asıp, velilere ve hatta görevdeki encümenlere telefon, mesaj veya mail yoluyla encümenlik seçim sürecinin başladığını haber vermemesini gösterebilirim. Okulların kapalı olduğu ve sadece belli sebeplerle dışarıya çıkmanın mümkün olduğu bu dönemde veliler encümenlik seçimlerinin ilân edildiğini ilân tablosundan nasıl öğreneceklerdi? Nitekim bazı okullarda bu sebeple aday çıkmadı ve atamayla göreve getirmeler oldu.

Bir başka dikkat çekici noktada şudur: Adaylık başvuru aşamasında velilerden daimi ikmetgah belgesi istenmekte. Bu çok gereksiz ve tamamen adaylığı zorlaştırmaya yönelik bir şart. Şöyle ki, bir kişinin çocuğu adaylık başvurusunda bulunacağı okula gidiyorsa, ondan ikametgah belgesi aramak gereksiz. Orada ikamet etmese, zaten çocuğu o okula gidemez.

Ya da diyelim ki, orada ikamet etmiyor  ama çocuğu o okula kayıtlı, şimdi bu kişinin aday olmak istemesi durumunda adaylığı engellenecek mi?Encümen seçilmek her velinin hakkı değil midir? Bu engelleme bir hak ihlâli olmayacak mıdır? Bu da göstermektedir ki, istenen bu belge sadece prosedürü zorlaştırmak ve adaylıkları asgari sayıda tutmak için istenmektedir. Adayın kimliğini ibraz edip adaylık başvurusunu doldurması yeterli kabul edilmelidir.

Bu noktalara değindikten sonra, hali hazırda encümen heyetinde bulunduğum İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi velilerine seslenmek istiyorum.

2019 Ocak ayında yapılan seçimlerden edindiğimiz izlenimleri ve pandemi sürecinin devam ettiğini dikkate alarak, oy kullanma prosedürünün daha akıcı ve velilerimizin dakikalarca beklemesine gerek kalmadan gerçekleşmesi için ortaöğretim müdürlüğüne başvuruda bulunduk ve sandık sayısının arttırılmasını sağladık. Bu seçimlerde okulumuzda üç sandık olacak.

Böylece 26 Ocak Salı günü velilerimiz soyadlarının baş harfine göre oy kullanacakları sandığa yönlendirilecek ve beklemeden, hemen oyunu kullanıp görevini tamamlamış olacak.

Evet; Zaman okullarımıza bir kez daha sahip çıkma zamanı. 26 Ocak Salı günü  08:00-17:00 saatleri arasında mutlaka oyumuzu kullanıp, okullarımızı idare edecek encümen heyetlerini belirleyelim.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu