Yunanistan Haber

ABD, Yunanistan’ı Hibe Silahlarla Bölgede “Süper Güç” Yapıyor

ABD Yunanistan’a hibe silah verilmesine yönelik adımları atmaya devam ediyor.

ABD Yunanistan’a hibe silah verilmesine yönelik adımları atmaya devam ediyor.

ABD’nin Afganistan, Irak ve Suriye’den çekeceği askeri kuvvetlerin kullandı zırhlı araçları Yunanistan’a hibe olarak vereceği iddia edildi. Yunanistan Genel Kurmay Başkanı Konstantinos Floros’un bizzat girişimiyle Amerikan tarafıyla yapılan istişareler neticesinde, süratle ve tam bir gizlilik içinde planın ilerlediği ve sonuç verdiği belirtiliyor. Neticede 500 zırhlı Cougar zırhı araç çoğu silahlı, 500 ila 600 zırhlı Humvee’nin Yunanistan’a hibe olarak verilmesi için sözlü bir anlaşmaya varıldığı ileri sürüldü.

Yunanistan’a verilecek olan bu askeri araçların neredeyse tamamının, Batı Trakya’daki ve özellikle Yunanistan ile Türkiye sınır bölgesinde bulunan askeri birliklerde hizmet verecek.

Cougar’ın Yunan ordusu envanterine dahil edilmesiyle, Meriç (Evros) bölgesindeki piyade birliklerinin hızlı bir şekilde taşınması için ideal olduklarından, olağanüstü yeteneklere sahip toplam 1700 araçlık bir filo oluşturuluyor.

Aynı zamanda, Temmuz ayının sonunda Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir grup, Yunanistan’a hibe olarak verilecek olan 1200 zırhlı M1117’yi ilgilendiren başka bir programın tamamlanmasını yürütmek için ABD’ye gidecek.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish