Yunanistan Haber

ABD Selanik Başkonsolosunu Ziyaret Etti

Makedonya- Trakya Müslümanları Derneği Yönetim Kurulu, ABD’nin Selanik Başkonsolosu Elizabeth Lee,’yi ziyaret etti.

Makedonya- Trakya Müslümanları Derneği Yönetim Kurulu, ABD’nin Selanik Başkonsolosu Elizabeth Lee,’yi ziyaret etti.

Makedonya- Trakya Müslümanları Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu, ABD Selanik Başkonsolosu Elizabeth Lee ile ABD Selanik Başkonsolosluğu binasında bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşmeyi değerlendiren Başkan Osman İsmailoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Selanik’te ibadet edecek bir Camimiz ve mezarlığımız yok”

“Selanik’ de yaşayan Müslümanların iki büyük sorunu vardır. Bunlardan birincisi, ibadet edecek bir Camiimizin olmaması ve bir vefat olduğunda yakınlarda bir Müslüman mezarlığımızın bulunmamasıdır. Cenazelerimizi defin için, İskeçe veya Gümülcine’ye götürmek zorunda kalıyoruz.

Tabii ki buralarda da sorun bitmiyor. Çünkü, buralardaki mezarlıklarda ihtiyaca cevap vermiyor. Bu yüzden anılan şehirlerde de her zaman bir yer bulmak zor. Selanik’te Osmanlı zamanında 21 tane Camii vardı. Şu an üç tanesi ayakta ama ibadet için izin verilmiyor ve oralar müze olarak kullanılıyor. Bu sorunlarımızı eski Valimiz Psomiadis’ten beri on beş yıldır sürekli gündeme getirmemize rağmen, sorunların çözümüne yönelik hiçbir olumlu adım atılmadı.

Biz dernek olarak, küçük bir yer kiralayarak orada ibadet ediyorduk ama üç sene önce orası da kapatıldı ve hakkımda, izinsiz ibadethane açtırmaktan dava açıldı. Artık başta Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve diğer yetkilileri sorunlarımızı çözmeye ve bize kulak vermeye davet ediyoruz.

Bugün, Amerika’nın Selanik Konsolosu Sayın Elizabeth Lee”yi ziyaret ederek bu konuda bilgilendirdim ve yardımlarını rica ettim. Sağ olsunlar bizi kabul buyurdular ve konu ile ilgili bilgi sahibi olduklarını ve ilgililere bu sorunların çözümünde bir katkıları olursa, mutlu olacaklarını tarafımıza ilettiler. Kendilerine sorunlarımıza gösterdikleri ilgi için Selanik Müslüman Cemaati olarak teşekkür ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu