Yunanistan Haber

ABD, Dedeağaç Limanı ve Yunanistan’daki Yatırımlar İçin Bastırıyor

ABD vazgeçmiyor, Dedeağaç ve Kavala Limanları ve Yunanistan’daki yatırımlar için bastırıyor.

ABD vazgeçmiyor, Dedeağaç ve Kavala Limanları ve Yunanistan’daki yatırımlar için bastırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis ile Dedeağaç limanı ve ABD’nin Yunanistan’daki yatırımlarını görüştü. Görüşme ABD’nin Atina Büyükelçiliği konutunda gerçekleşti.

Yeni ABD hükümeti ile Yunan-Amerikan ilişkilerindeki olasılıklar ve Yunanistan’daki Amerikan yatırımlarının seyri, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis’in ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile dünkü görüşmesinin ana gündem maddesi oldu.

Görüşmede, yeni ABD hükümeti ile Yunan-Amerikan ilişkilerinin geleceği, Elefsina Tersanelerindeki projelerin geliştirilmesi, eski Havalimanı Elliniko’daki Mohegan kumarhanesi, Kavala ve Dedeağaç limanlarındaki ihalelerin ele alındığı ve izlenmesi gereken yol haritası üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu belirtiliyor.

ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, geçen Kasım ayında  pandemi nedeniyle dijital olarak düzenlenen Summit Selanik Zirvesi’nde konuşmuş ve Dedeağaç limanının Batının ellerinde kalması arzusu ve amacını dile getirmişti. Büyükelçi Pyatt ABD’nin, Dedeağaç limanının batının elinde tutmak istemesinin sebeplerinden biri de stratejik öneme sahip bir bölgede liman olduğunu vurgulamıştı.

Büyükelçi Pyatt, Adonis ile Atina’da yaptığı görüşmede, Dedeağaç limanına yoğun ilgi gösteren iki güçlü Amerikan konsorsiyumunun olduğunu iyi bir haber olarak nitelendirdi ve Dedeağaç’ın ABD için özel bir öncelik olduğunu söyledi.

Görüşme sonrası kısa bir değerlendirme yapan Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Dedeağaç bir enerji işbirliği merkezine dönüştürülüyor. Ayrıca, 2028 yılına kadar linyitin azaltılmasına yardımcı olacak doğal gazla çalışan bir elektrik santralinin kurulma olasılığı da var. İlk kez ziyaret ettiğimde Atina’dan çok uzak olduğunu hissettiğim, ancak aniden stratejik bir kavşak olarak ortaya çıkan Aleksandrupolis’te (Dedeağaç) pek çok güzel şey oluyor.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu