Yunanistan Haber

5 Yıllık Anlaşmayla Dedeağaç İkinci SUDA Oluyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 5 yıllık anlaşma imzalamak üzere 14 Ekim tarihinde ABD’ye gidecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 5 yıllık anlaşma imzalamak üzere 14 Ekim tarihinde ABD’ye gidecek.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ile ABD arasında var olan Savunma İşbirliği anlaşmasını 5 yıllık olarak imzalamak üzere 14 Ekim tarihinde Washington’a gidecek.

Yunanistan ile ABD arasında halihazırda var olan Savunma İşbirliği anlaşmasının önceden olduğu gibi her yıl yenilenmesi yerine, Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine Dendias, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yeni anlaşmayı beş yıllık olarak imzalayacak ve bahsekonu anlaşma her beş yılda bir yenilenecek.

Daha önce BİRLİK Gazetesi’nin belirttiği üzere, anlaşmanın diğer en önemli noktalarından biri de, Dedeağaç Amerikalılar için ikinci SUDA olacak. Bununla da yetinmeyen Amerikalılar bu anlaşmayla ayrıca Skiri (Skiros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Semadirek (Samaothraki) adalarını da kullanma yetkisini alacak.

Özellikle pist uzunluğu ve diğer hizmetlere elverişli olması açısından, Dedeağaç havalimanı altyapısı oluşturuluncaya kadar Limni havalimanının etkili bir biçimde kullanılması gündemde.

Yunanistan Pentagonu ve Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Ekim ayında imzalanacak olan Savunma İşbirliği anlaşmasının son retüşleri üzerinde çalışıyor.

BİRLİK Gazetesi’nin 11 Mayıs 2021 tarihli haberine bu aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://birlikgazetesi.org/dedeagac-kuzeyin-sudasi-oluyor/

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish