Yunanistan Haber

2021’de Kredi Ödemeleri Yunanistan’ı Kara Kara Düşündürüyor

Vatandaşların 5 yıl boyunca kemeri daha fazla sıkmak zorunda kalacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yunanistan’ın 2021’de ödemesi gereken krediler o kadar çok ki Başbakan ve ilgili bakanlar işin neresinden tutacağını şaşırmış vaziyette.

2021 yılı Yunanistan ekonomisi ve özellikle de Yunanistan vatandaşları açısından oldukça zor geçmesi bekleniyor. Hükümet 2021 yılının ilk günlerinden itibaren vatandaşların omuzlarına yeni vergi yükleri bindirmenin yollarını arıyor. Geceli gündüzlü çalışan Maliye Bakanlığı yetkilileri, 2021 yılında vatandaşları oldukça ağır bir vergi yükü beklediğini gizlemiyor.

Yunanistan’ın Dünya Bankası ve Avrupalı kreditörlerle imzaladığı ilk mutabakat muhtırasından geri kalan halen 2021 yılında ödenmesi gereken 11,5 milyar euro borç bulunuyor.

Öte yandan devlet önümüzdeki birkaç yıl içinde uluslararası piyasalardan 12 milyar euro borçlanmak zorunda kalacak. Eğer bu parayı temin edemezse, hükümet sorunu çözmek üzere elini devletin kumbarasına atmak zorunda kalması bekleniyor. Bu da Yunanistan’ın kasasında var olan rezervin düşmesine neden olacak.

2021 yılında ödenmesi gereken kredilerin içinde Dünya Bankası’na 1 milyar 869 milyon euro. Bunun ödenmesi halinde Yunanistan’ın Dünya Bankası’na borcu 3,4 milyar euro’ya düşecek.

Yunanistan’ın genel hükümetin borcu (kurumlar tarafından izlenen) bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH) % 208,9’una veya 340 milyar Euro’ya yükselecek ve 2021’de 343,2 milyar Euro’ya veya GSYİH’nın yüzdesi olarak % 199,6’ya düşecek.

Maliye Bakanlığı, 2021’de şimdilik 16 milyar euro borç almayı planlıyor. 12 milyar euro, üç ayda bir ihaleye çıkacak olan (ağırlıklı olarak) 10 vadeli tahvil ihracı satışlarıyla karşılanacak. Kalan 4 milyar ise başka tahvillerden, belki de 30 milyar euroluk likidite “yastığından” alınması planlanıyor.

Tüm bu olumsuzlukların yanında olumlu tarafı, Yunanistan için borçlanma maliyetleri, ECB’nin salgın acil durum programına dahil edilmesinin ardından on yıllık tahvillerdeki yaklaşık % 2,5’ten % 0,6’ya düştü.

Ancak her ne olursa olsun Yunanistan’ın silahlanmaya ayırdığı son yılların en kabarık bütçesi, Yunanistan’da vergi mükellefi vatandaşları gelecek 5 yıl zarfında oldukça yoracağa ve yıpratacağa benziyor. Vatandaşların 5 yıl boyunca kemeri daha fazla sıkmak zorunda kalacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu