Yunanistan Haber

13 Yıllık Suskunluğunu Türkiye İle Bozdu

13 yıllık suskunluğunu Türkiye çıkışı ile bozdu ve o da konuştu.

Yunanistan’da eski Başbakanlardan şimdilerde Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili olan Kostas Karamanlis, 13 yıllık suskunluğunu Türkiye çıkışı ile bozdu ve o da konuştu.

Karamanlis, “Türkiye ile çözülmesi gereken tek sorun: kıta sahanlığı / MEB. Farklı algılar beni her zaman tam karşısında bulacaktır.”  İfadelerini kullanarak 13 yıllık sessizliğini bozarak yeniden gündeme geldi.

Eski Başbakan Kostas Karamanlis, eski Başbakan Kostas Simitis’e hitaben şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye ile çözülmesi gereken tek sorun: kıta sahanlığı / MEB.”

“Bay Simitis, Helsinki’nin sözde ‘başarısı’ hakkında yazmaya devam ediyor. Bu kamusal pozisyonların kritik ulusal meselelerin ele alınmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmadığına ve aslında şu anda devam etmekte olan zor bir aşamada her zaman çekincelerim var. Ancak saplantı ve sürekli tekrar, tarihsel doğruluk nedeniyle sonunda bazı şeylerin söylenmesini gerektirir. Ve sonra bu kompozisyonla ve bu içerikle hiç gerçekleşmemiş bir toplantıya yapılan göndermeyi görmezden geliyorum.

Açıkça söylemek gerekirse: Helsinki’nin sözde “başarılı” stratejisi, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın yetkisi altında Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne, adalar ve adacıkların Yunan egemenliğine yol açıyordu!

Simitis hükümeti, İmia’dan (Kardak) Helsinki’ye kadar, esasen ABD ve Avrupalı ortaklardan Türkiye’yi, İmia ve sözde “gri bölgeler” için bize karşı Lahey’e gitmeye zorlamasını istiyordu.

Resmi Avrupa metinlerinde ilgili hükümlerin yer almasını sağlıyordu. Bir devletin ve aslında bir Avrupa devletinin, tüm dünyadan toprak bütünlüğünün mahkeme kararıyla inkar edilmesini sağlamak için üçüncü bir devletten istenmesi olayı asla yaşanmamıştır!

Temmuz 1997’deki Madrid Anlaşması ile bir başka ciddi kayma daha yaşandı. Türkiye’nin Ege’de güvenliği ve ulusal egemenliği için büyük önem taşıyan meşru, hayati menfaatleri ve çıkarları olduğunu ve Yunanistan’ın hiçbir hakkını tek taraflı olarak kullanamayacağını kabul etti! Açıkçası, uluslararası hukukun tüm ülkeler için açıkça öngördüğü gibi, karasularını genişletme tek taraflı hakkı bile yok.

1999’da Helsinki ile birlikte, AB Pontius Pilatus olarak, (İsa Peygamberin çarmığa gerilme hükmünü veren şahıs) Türkiye’nin Lahey’deki “çözülmemiş sınır anlaşmazlıkları ve diğer ilgili meseleler” nedeniyle 2004 yılı sonuna kadar bize karşı çağrısını destekleyecekti! Yalnızca 1974’ten beri tüm Yunan hükümetleri tarafından tanınan tek fark olan kıta sahanlığı / MEB için değil.

Ve Yunanistan ile birlikte uzlaşı içinde değil. Tek taraflı! Yani Türkiye söz konusu konuları kendisi belirleyecektir. Ve Yunanistan o sırada Lahey’in zorunlu yargı yetkisini kabul ettiğinden, başka seçeneği de kalmayacaktı. Emsalsiz olanı otomatik olarak kabul etti: topraklarının, egemenliğinin ve Türkiye’nin “ilgili” olarak gördüğü diğer her şeyin yargı şartlarına tabi olacağını da.

Ve Helsinki’de Türkiye, 36 yıldır tutkuyla aradığı şeyi, yani AB üyeliğine aday ülke olarak atanmasını kazanırken, Yunanistan apaçık bunun karşılığında şunları almayı dahi gündeme getirmedi: Casus Belli’nin kaldırılması ve  Ankara’nın bir bütün olarak uluslararası hukuka ve özellikle de Deniz Hukukuna pratikte saygı duymasını sağlayamadı. Tam aksine, kendi toprak bütünlüğümüzü gözden geçirmeyi ortaya koyuyorduk.

Aslında Sayın Simitis’in makalesinde, Türkiye ile çözülecek farkımızın sadece kıta sahanlığı değil, karasularımızın olduğunu da belirtiyor! Ne zamandan beri? Ve bizi Helsinki’yi bu sorunu “çözmek” için kullanmadığımızla da suçluyor! Görünüşe göre Simitis hükümeti, Türkiye ile karasularımızı 12 denizmiline genişletmek için münhasıran pazarlık edilemez hak için pazarlık ediyordu! Helsinki’nin tüm Türk iddialarıyla bir paket haline getirdiği kıta sahanlığı sorununu, Türkiye için kabul edilebilir bir şekilde “çözmekti”!

Aralık 2004’te, Türkiye’nin Brüksel’deki katılım müzakerelerinin başlangıcı değerlendirilirken, önceliğimiz gerçekten de Helsinki anlaşmasından kopmaktı. Kıta sahanlığı / MEB haricinde, Türkiye’nin öne sürdüklerinden başka hiçbir şeyin müzakere edilemeyeceğine veya hukuki olarak şartlandırılamayacağına inandım ve hala inanıyorum.

Helsinki’nin emsali artık bir gerçekti, ancak zayıflatılması gerekiyordu. Var olmayan konulara sürüklenmemek için “eğer gerekirse” Lahey’e gideceğimizi de ekleme görüntüsünü kattık. Türkiye ile sorunları Yunan-Türk sorunundan Avrupa-Türkiye sorunu olarak değiştiren yeni bir strateji geliştirdik.

AB, düşünülemez bir gerçek olan toprak bütünlüğümüzün tartışılmasını Lahey’e atıfta bulunmaktan, artık, aktif katılımımızla, Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuka uyumunu denetlemekle kalmadı, katılım süreci için bir ön koşul olarak öne sürmeye başladı. (Türkiye ile Müzakere Çerçevesi Ekim 2005).

Helsinki’yi çevreleyen tehlikelerin bir başka kanıtı da, Samaras hükümeti tarafından Ocak 2015’te resmen gömülmüş olmasıdır. Dönemin Dışişleri Bakanı Evaggelos Venizelos, Birleşmiş Milletler’de ülkemiz karasularımız da dahil olmak üzere toprak egemenliğimizle ilgili konularda Lahey Mahkemesinin zorunlu yargı yetkisini tanımadığını belirten bir metin sundu.

Sayın Simitis ve onun görüşlerini paylaşanlarla farklı görüşlerimiz olduğu doğrudur. Bizim için meseleler çok nettir. Ulusal egemenliği müzakere etmiyoruz ve kimseyi yargılamıyoruz. Türkiye ile çözülmesi gereken tek sorun: kıta sahanlığı / MEB. “Farklı algılar beni her zaman tam karşısında bulacaktır.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish