Yunanistan Haber

1200 Hibe Aracı Almaya Gidiyorlar

Hibe 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıyı araç yaz sonu gelecek.

ABD’nin Yunanistan’a hibe ettiği 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıyı araç yaz sonu gelecek.

Bürokratik engeller aşıldı ve Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı (GEETHA) ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ından (GES) bir heyet Haziran ayının ilk haftası ABD’ye gitmeye hazırlanıyor.

Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetlerinden oluşacak olan bilirkişi heyetinin M1117’nin kapsamlı bir incelemesini ve seçimini yapmak için ABD’ye gitmesi bekleniyor.

ABD Kongresi, 1200 adet M1117 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıyı oldukça düşük bir fiyata Yunan Silahlı Kuvvetlerine satışını onayladı. Bunun üzerine Yunan askeri heyeti ABD’ye gidecek ve bu tür binlerce aracın bulunduğu ABD askeri depolarında yapacağı sıkı bir seçimden sonra 900 adet zırhlı tekerlekli aracın Yunanistan’a getirilmesi işlemlerini başlatacak.

Toplamda 1200 adet alınacak ancak 900 adeti operasyonel olarak kullanacak diğer 300 adedi ise yedek parça olarak değerlendirilecek. Araçların üzerinde silah ve haberleşme cihazları bulunmuyor. Depolanmazdan önce üzerlerinden söküldüğü belirtiliyor.

M1117 tipi tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıyı araçların tamamı Batı Trakya bölgesindeki 4. Kolordu’ya bağlı askeri birliklerde ve Kuzey Ege ve Oniki adalarda görev yapacak.

M1117 Guardian’ın maliyeti başlangıçta 83.700 $ olarak tahmin edilmişti, ancak GEETHA ve GES’ten üst düzey yetkililerin Amerikalılar üzerindeki oluşturdukları baskı ve sıkı pazarlıklardan sonra, programın EDA’ya (Excess Defence Articles) dahil edilmesine ve zırhlı araçların Yunanistan’a hibe olarak verilmesine neden oldu. Neticede Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, sadece depolardan araç seçimini, araçların bakım kontrolünü ve ABD’den Yunanistan’a gemi ile nakliye masrafları karşılayacak.

ABD Ordusu bu araçları kullanırken, üzerinde 0,50 inçlik ağır bir M2HB Browning makineli tüfek (bilinen meşhur ellilik) ve ikinci bir 7.62 mm M240H makineli tüfek bulunuyordu. Aynı zamanda 40 mm kalibreye sahip bir MK19 bombası fırlatıcı sistemi mevcuttu.

Ancak Yunanistan bu araçlardan birçoğunun üzerine tanksavar silahlar monte etmek için kolları sıvadı bile.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu