Yunanistan Haber

Yunanistan’da Çoğalmaya Devam Edecek

ABD iyiden iyiye Yunanistan’ın dört bir yanına yerleşmeye çalışıyor.

ABD iyiden iyiye Yunanistan’ın dört bir yanına yerleşmeye çalışıyor.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Yunanistan’daki Amerikan birliklerinin sayısını artırmak ve doğu Akdeniz’den Karadeniz ve Balkanlara kadar görevlerini kolaylaştıracak Yunanistan’daki askeri üslere daha fazla erişim sağlamak istiyor.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Washington ve Atina, daha geniş çapta askeri görevlerin yerine getirilmesini sağlamak için uzun vadeli savunma işbirliği anlaşmasını güncellemeye çalışıyor” diyerek, önümüzdeki dönemde ABD’nin Yunanistan’daki askeri varlığının artacağı sinyalini verdi.

Büyükelçi Pyatt “Suda körfezi neredeyse dolu” diyerek, ABD deniz kuvvetlerine ait birliklerin konuşlanmak üzere Yunanistan’ın diğer limanlarında da arayış içerisinde olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuş oldu.

Bir diğer sıkıntılı durum ise Çin’in Pire limanının kontrolünü elinde bulundurması ABD’yi rahatsız ediyor. ABD bir savaş gemisi Pire limanını kullanmak istediği takdirde bunun Çin tarafından nasıl karşılanacağı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Böylece ABD için Selanik, Dedeağaç, Volos, Girit İerapetra Limanları diğer seçenekleri oluşturuyor. Kaldı ki ABD bunun denemesini geçtiğimiz aylarda Dedeağaç ve Volos’ta yapmıştı.

Şimdi tüm gözler sonbaharda planlanan Miçotakis’in ABD ziyaretine çevrilmiş durumda. Bu ziyarette önemli adımların atılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı