Yunanistan Haber

Yunanistan’da Çoğalmaya Devam Edecek

ABD iyiden iyiye Yunanistan’ın dört bir yanına yerleşmeye çalışıyor.

ABD iyiden iyiye Yunanistan’ın dört bir yanına yerleşmeye çalışıyor.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Yunanistan’daki Amerikan birliklerinin sayısını artırmak ve doğu Akdeniz’den Karadeniz ve Balkanlara kadar görevlerini kolaylaştıracak Yunanistan’daki askeri üslere daha fazla erişim sağlamak istiyor.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Washington ve Atina, daha geniş çapta askeri görevlerin yerine getirilmesini sağlamak için uzun vadeli savunma işbirliği anlaşmasını güncellemeye çalışıyor” diyerek, önümüzdeki dönemde ABD’nin Yunanistan’daki askeri varlığının artacağı sinyalini verdi.

Büyükelçi Pyatt “Suda körfezi neredeyse dolu” diyerek, ABD deniz kuvvetlerine ait birliklerin konuşlanmak üzere Yunanistan’ın diğer limanlarında da arayış içerisinde olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuş oldu.

Bir diğer sıkıntılı durum ise Çin’in Pire limanının kontrolünü elinde bulundurması ABD’yi rahatsız ediyor. ABD bir savaş gemisi Pire limanını kullanmak istediği takdirde bunun Çin tarafından nasıl karşılanacağı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Böylece ABD için Selanik, Dedeağaç, Volos, Girit İerapetra Limanları diğer seçenekleri oluşturuyor. Kaldı ki ABD bunun denemesini geçtiğimiz aylarda Dedeağaç ve Volos’ta yapmıştı.

Şimdi tüm gözler sonbaharda planlanan Miçotakis’in ABD ziyaretine çevrilmiş durumda. Bu ziyarette önemli adımların atılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı