Yunanistan Haber

Yunanistan, Fransa’yı Kızılhisar’a Kadar Getirmeyi Planlıyor!

Yunanistan Avrupa Birliği programını kullanarak Kızılhisar adasında yeni hamleler peşinde.

Yunanistan Avrupa Birliği programını kullanarak Kızılhisar (Kastelorizo) başta olmak üzere adaların enerji bağımsızlığını çözmek istiyor. Bunun için de Fransa ile görüşmeler başlattı.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas, Fransa’nın Yunanistan Büyükelçisi Patrick Maisonnave ile Yunanistan’ın Enerji ve Maden Kaynakları Genel Sekreteri Aleksandra Sdoukou ve Fransız Citroen, Vinci Energie και Akuo Energy Greece temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ana konusu, Adalar (Ege) Denizi’nde Yunanistan’a ait adaların tam enerji özerkliği rejimine geçişi için yenilikçi müdahalelerin teşvik edilmesi için sinerjilerin geliştirilmesiydi.

Bu projenin bir Adalar (Ege) Denizi adasında Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın ilgili girişimleri sonrasında belirlenecek olan acil pilot uygulaması için, Yunan Hükümeti ile ilgili şirketler arasında iki taraf Mutabakat Zaptı ile imzalanan bir yol haritası hazırlamayı üstlendi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı projenin yatırım ve başlangıç noktasının Kızılhisar (Kastelorizo) olmasını benimserken, Herke (Halki) ve Sömbeki (Simi) adaları da projede değerlendiriliyor. Her halukarda yatırımın bu üç adadan birinde yapılmasına kesin gözyüyle bakılıyor.

Tam geliştirme aşamasında olan projenin hedefinin, adaların enerji özerkliğinin ve sakinlerin ve işletmelerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve bir hybrid tabanlı enerji depolama istasyonundan oluşan bir karma istasyonun kurulmasını öngörüyor.

Yunanistan’daki kaynak ve gözlemciler, Kızılhisar (Kastelorizo) adasının tam da kıta sahanlığının Türkiye tarafından tartışıldığı bu dönemde, bir Avrupa projesiyle (Brüksel tarafından çok desteklenen Yeşil Adalar için Avrupa Girişimi) siyasi olarak korumak için iyi bir fırsat olduğunu ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın da talebinin ve çalışmalarının bu yönde olduğu söyleniyor.

Yine aynı kaynaklar, Yunanistan açısından cazip bir fikir olsa da, Fransız şirketlerinin bu fikirden pek de heyecanlı görünmedikleri, bunun nedenlerinin ise, nihayetinde özel yatırımcılar oldukları için, güvenli yatırım yapmak istemeleri ve Kızılhisar seçilirse projenin Yunanistan-Türkiye ihtilafına karışacağı çekinceleri olduğu belirtiliyor. Ancak kaynaklara göre, Dışişleri Bakanlığı’nın Kızılhisar (Kastelorizo) adasında ısrar ettiği de gelen haberler arasında yer alıyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu