Yunanistan Haber

Yaylalı: “Soykırımı Sultan Abdül Hamit Başlattı, Kemalist Devlet Son Aşamayı Gerçekleştirdi”

“Pieria Pontuslular Birliği” tarafından sözde “Pontus Soykırımı”nın 100’üncü yılını anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe vicdanı retçi İbrahim (Yannis Vasilis) Yaylalı konuşmacı olarak katıldı.

“Pieria Pontuslular Birliği” tarafından sözde “Pontus Soykırımı”nın 100’üncü yılını anma etkinliği düzenlendi. “Pontus Soykırımının Kronolojisi 1919-2019 – Pontus, Asırlık Kimliğin Geri Dönüşü” temalı etkinliğe PASOK eski Milletvekili Mihalis Haralambidis ve vicdanı retçi İbrahim (Yannis Vasilis) Yaylalı konuşmacı olarak katıldı.

Yannis Vasilis Yaylalı konuşmasında Türkiye aleyhinde oldukça sert sözler kullandığı görüldü. Yannis Vasilis Yaylalı özetle şu ifadeleri kullandı.

“Sömürgeci, faşist Türk devleti, Soykırımı Sultan Abdül Hamit döneminde başlattı ve Kemalist devlet üçüncü ve son aşamayı gerçekleştirdi.”

“Bugün burada, özellikle de Pontus Rumlarına karşı yapılan soykırımın Yunan devleti tarafından tanınmasına öncülük eden Mihalis Haralambidis ile birlikte bulunmak benim için onurdur. Sömürgeci, faşist Türk devleti, Soykırımı Sultan Abdül Hamit döneminde başlattı ve Kemalist devlet üçüncü ve son aşamayı gerçekleştirdi. Soykırımda 353.000 insanımız katledildi. Kurtuluş sürecinde, yüz binlerce kişi topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Tabii ki, kaçamayanlar da vardı ve soykırımcı Türk devletinin zulmü altında yaşamaya mecbur kaldılar.”

PASOK eski Milletvekili Mihalis Haralambidis ise yaptığı konuşmasında sözde “Pontus Soykırımı”nın uluslararası boyutta tanınması için bundan sonraki aşamada atılması gereken adımları analiz ederek katılımcılarla paylaştı. Etkinlik koronun seslendirdiği matem ve ağıt dolu türkülerle son buldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı