Tarihte Bugün

Yanya’nın Düşüşü

Osmanlı ordusundan 37 subay ve 935 asker esir düşmüştü.

Yanya Yunan ordusu tarafından kuşatılmış ve yoğun top atışları sonrasında ovalara çekilen Osmanlı ordusundan 37 subay ve 935 asker esir düşmüştü.

Fotoğrafta esir Osmanlı askerleri şehir meydanından geçerken görülüyor.

Camide ıstıraplı bekleyiş Esir Osmanlı askerleri, Yanya’daki bir caminin içinde başlarına gelecekleri bekliyorlar.

Yanya’yı kan dökülmeden bırakın!

17 Ocak 1913 günü ilginç bir gelişme yaşandı. Sabuncakis’e destek vermek amacıyla bölgede bulunan başkomutan ve Makedonya ordu komutanı Konstantinos, Esad Paşa’ya bir mektup yollayarak, Yanya’nın kan dökülmeden bırakılmasını istedi. Mektupta ayrıca Londra’da yürütülen müzakerelerde Osmanlı hükümetinin Trakya ve Adriyatik arasında kalan topraklarından vazgeçtiği, Yanya vilayetinin artık Osmanlı toprağı olmadığı yazıyordu. Mektup, Yanya’da mukim Müslümanların hayatlarına, din ve mallarına saygı gösterileceği beyanıyla son bulmaktaydı. Esad Paşa 19 Ocak’ta mektuba “Allah’a hamd olsun ki Yanya vilayetini savunmak ve bu şehre hizmet etmek için her türlü imkâna sahibim” şeklinde cevap verdi.

15 Şubat’a kadar doğu ve güney cephelerinde karşılıklı top atışları şeklinde devam eden çarpışmada Sabuncakis stratejik bir karar alarak hücum yönünü, Türklerin daha zayıf bir savunmaya sahip olduğunu düşündüğü batı cephesine çevirdi. Yoğun top atışları neticesinde Türkler hakim tepeleri boşaltarak ovaya doğru çekilmeye başladılar. Hemen ardından başıbozuk Arnavut askerlerinin dağıldıkları görüldü.

Bu karmaşa esnasında 37 Osmanlı subayı ve 935 asker esir düştü. Yine bu sıralarda Yanya merkezine sadece 5 km mesafedeki Aya İoanni Bonilas tepesindeki Türk topçu birliği tarafından beyaz bayrak çekilmişti.

Bu gelişmeler üzerine 20 Şubat günü saat 23 civarında Rusya, Avusturya-Macaristan, Fransa ve Romanya elçileri aracı olarak Yanya’nın teslim edilmesi talebini Osmanlı askerî yönetimine ilettiler. Şehrin teslim şartlarının yazılı olduğu ve Epir Ordu Komutanı Sabuncakis’in imzaladığı mektup saat 8’de Esad Paşa’ya yollandı. 6 Mart günü şehir teslim edildi. Böylece Yanya vilayeti ile Epir bölgesinde 4 asırdan fazla süren Osmanlı hakimiyeti sona ermiş oluyordu.

Ölüm ile hayat arasında

Savaşın acı yüzü… Yanya’da kale içindeki şehit ve gazi Osmanlı askerleri.

Önde biraz şaşkın, epeyce mahzun bakışlı bir çocuk, arkada savaşın açtığı yaralar kararsız ve ümitsiz yüzlerinden okunan Türk esirler…

Savaşı bir çocuk yüzünde okumak Önde biraz şaşkın, epeyce mahzun bakışlı bir çocuk, arkada savaşın açtığı yaralar kararsız ve ümitsiz yüzlerinden okunan Türk esirler…

 

Önde silahlar yükseliyor, arkada mahzun minare…

Minarede ve yanındaki muhtemelen 400 yıllık kubbede Osmanlı’nın kadim izlerini görmek mümkün. Önde ise Yanya merkezindeki Kalucani mahallesine giren Yunan taburu yürüyüş halinde.

Hazin manzara

Yanya meydanında artık Yunan bayrakları çekili

Beyaz bayrağın gölgesinde…

Yanya’nın Yunanistan’a teslimi öncesi beyaz bayrak çekilmiş bir Osmanlı mevzii. Balkanlardaki son kalelerimizden Yanya düşüyor. Yanya’nın Yunanistan’a teslimi öncesi beyaz bayrak çekilmiş bir Osmanlı mevzii.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rasgele Haberler

Başa dön tuşu
Birlik Gazetesi'ne
Sende Haber Yolla..!