Yunanistan Haber

Yanya Üniversitesi Mübadilleri Araştırıyor

1920-1922 yılları arasında Anadolu’dan Yunanistan’a gelerek yerleşen mübadillerin dijital kaydı Yanya (İoannina) Üniversitesi tarafından yapılıyor.

Yardımcı Doç. Athanasios Stavrakoudis başkanlığında bir grup Üniversite öğrencisi 1920-1922 yılları arasında Anadolu’dan Mübadeleyle Yunanistan’a göç eden ailelerin belirlenmesi için bir dijital kayıt çalışması başlattı. Ancak bu çalışma “1922 Küçük Asya Felaketi” adı altında yürütülüyor.

Çok yönlü, karmaşık ve çok boyutlu olan bu proje, ödüllü sosyal bilim profesörü Yunan Stelios Michalopoulos (Brown Üniversitesi, ABD) ile birlikte yürütülüyor.

Başlatılan bu çalışmada, Yunanistan’a gelerek tarım arazisi alanların yerleştiği 250.000 mübadil ve 2.000 yerleşim bölgesi yer alıyor.

Dijital ortamda oluşturulan isim dosyasında kişinin adı soyadının yanısıra Anadolu’dan geldiği bölge ve Yunanistan’a yerleştiği bölge yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlhan Tahsin

BİRLİK Gazetesi, Genel Yayın Yönetmeni, Tek Rumeli TV. Yunanistan Temsilcisi.. Avrupa Gazeteciler Derneği Yunanistan Temsilcisi.. İnternet sitemizde yayınlanan, yazı\görseller tarafımıza(İlhan Tahsin) birlikgazetesi.org'a aittir. İzinsiz veya ''Kaynak'' belirtmeden kopyalama yapıp sitenizde sunum yapmak yasaktır.

İlgili Makaleler

Haber Hakkında Bir Yorum Bırak...!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı